Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Czwartek, 22 Sierpień 2019     Imieniny: Cezarego i Tymoteusza     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Aktualności

Aktualności

31.01.2019
Słoneczna Gmina być może w lutym

29 maja ubiegłego roku Gmina Knurów złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wniosek o dofinansowanie unijne dla projektu „Słoneczna Gmina Knurów - wsparcie mieszkańców w budowie indywidualnych systemów fotowoltaicznych” w ramach konkursu, który ogłoszony został z Poddziałania 4.1.3 Odnawialne źródła energii Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Sląskiego na lata 2014-2020.

Projekt miał na celu ograniczenie niskiej emisji oraz efektu cieplarnianego poprzez wsparcie mieszkańców Knurowa - właścicieli budynków jednorodzinnych w budowie instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energi (OZE). Wsparcie  miałoby formułę programu grantowego, polegającego na refundacji kosztów, poniesionych na zakup i instalację ogniw fotowoltaicznych. Zgodnie ze wstępnymi założeniami programu dotacyjnego, mieszkańcy mogliby uzyskać od 4 do 20 tysięcy złotych, w zależności od mocy urządzenia, planowanego do montażu. Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym i w możliwie maksymalnym stopniu obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Do projektu wstępny akces, w postaci wypełnionych ankiet-deklaracji, złożyło 232 mieszkańców, z czego na listę podstawową zostało wpisanych 170 pierwszych chętnych. Następnym etapem po zebraniu deklaracji uczestnictwa było napisanie wniosku unijnego i złożenie go przez Gminę w instytucji zarządzającej środkami unijnymi w województwie śląskim tj. w Urzędzie Marszałkowskim. Projekt przeszedł pozytywną ocenę formalno-merytoryczną w grudniu ub.r. 

Pierwotnie, rozstrzygnięcie konkursu miało nastąpić jeszcze w listopadzie 2018 roku, jednakże Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego już po raz drugi dokonał przesunięcia terminu ostatecznej decyzji, tym razem na miesiąc luty 2019 roku. Nie pozostaje więc nic innego, jak cierpliwie poczekać na wyniki jeszcze jeden miesiąc.

Oprócz Knurowa, wnioski o dofinansowanie złożyło jeszcze 125 innych beneficjentów. Do dalszego etapu oceny przeszło 113 wniosków. Zgodnie z budżetem konkursu, do podziału jest ponad 75 milionów złotych.