Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Poniedziałek, 24 Wrzesień 2018     Imieniny: Gerarda i Teodora     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP

Herb

Herb

Herb KnurowaJest on podzielony na trzy części – u góry pozioma i dwie części pionowe pod nią. W poziomym prostokącie, na czerwonym polu połowa białego orła obwiedziona żółtym konturem. Na głowie orła – korona. W lewej części – pionowej – na białym tle dwa zabudowania kopalniane – czarne, z czerwonymi dachami i białymi otworami okiennymi. W budynku po lewej stronie – cztery okna. Ponad dachem budynku dwa czarne kominy, z których ulatuje w takim samym kolorze dym. W budynku usytuowanym po stronie prawej – dziewięć okien. Nad budynkiem konstrukcja wieży wyciągowej. W drugim pionowym polu herbu na niebieskim tle znajdują się skrzyżowane kosa i grabie. Pomiędzy nimi, u dołu, umieszczony jest mały krzyż, zaś na wysokości skrzyżowania się wymienionych narzędzi, po lewej i po prawej stronie, umieszczone są – po jednej z każdej strony – sześcioramienne gwiazdy. Wszystkie wymienione elementy są w kolorze żółtym.

Cała tarcza herbowa jak i poszczególne trzy części składowe obwiedzione są wyraźnym czarnym konturem.

 

Flaga

Flaga KnurowaBarwy Miasta określa jej flaga, która składa się z czterech płaszczyzn o barwach: biała, czerwona, żółta, niebieska - połączonych w pary.

  • Część biało - czerwona zajmująca 1/3 długości flagi (dłuższy bok) znajduje się przy drzewcu i symbolizuje polskość Śląska.
  • Część żółto - niebieska zajmująca 2/3 długości flagi jest fragmentem flagi "śląskiej".

Na granicy wymienionych części umieszczona jest przewiązka o barwach górniczych (zielono - czarna), będąca symbolem górniczych tradycji miasta. Szerokość przewiązki (dwie barwy łącznie) stanowi każdorazowo 1/10 długości flagi (dłuższego boku). Granica między barwą zieloną i czarną (przewiązka) pokrywa się z granicą między częścią biało - czerwoną i niebiesko - żółtą (nakłada się). Wielkość płatu flagi każdorazowo ustala się według proporcji 8:5 (stosunek dłuższego boku do krótszego), bez wzglądu na przyjętą jednostkę miar. Barwy występujące na fladze zaczerpnięte zostały z kolorystyki herbu miasta. Zasada zawieszania flagi jest tożsamą z zasadą zawieszania flagi państwowej.