Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Sobota, 26 Wrzesień 2020     Imieniny: Justyny i Cypriana     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Miasto Partnerskie - Kazincbarcika

Miasto Partnerskie - Kazincbarcika

Miasto Knurów utrzymuje oficjalne, partnerskie kontakty z dwoma miastami europejskimi. Są to: Kazincbarcika na Węgrzech - z tym miastem Knurów ma podpisaną umowę o partnerstwie i przyjaźni od 1996 r. Svit na Słowacji - z tym miastem umowę o współpracy podpisano w lutym 2000 r. Z wymienionymi miastami Gmina Knurów utrzymuje stałe i ścisłe kontakty, dzięki którym możliwa jest wymiana doświadczeń oraz współpraca między innymi w zakresie kultury i sportu.

 

KAZINCBARCIKA

 

Herb miasta KazinbarcikaKazincbarcika to blisko 30 tysięczne miasto w północnych Węgrzech, położone w dolinie rzeki Sajo, w odległości około 20 km od stolicy regionu – Miszkolca.  Nowożytna historia miasta, podobnie jak w przypadku Knurowa, związana jest z przypadającym na połowę XX wieku procesem industrializacji. Powstałe po II wojnie światowej liczne obiekty użyteczności publicznej, zakłady pracy oraz nowe osiedla mieszkaniowe zmieniły charakter miejscowości z osady rolniczej w nowoczesny ośrodek przemysłowy.


Rozwój miasta i jego dzień dzisiejszy związany jest w dużej mierze z obecnością jednego z największych ośrodków przemysłu chemicznego w środkowej Europie, jakim jest kombinat BorsodChem Nawiązana we wczesnych latach 90-tych współpraca pomiędzy kombinatem a knurowskim zakładem Krywałd-Erg dała początek pierwszym kontaktom, najpierw na poziomie firm, a później na szczeblu władz samorządowych obu miast, co zaowocowało podpisaniem oficjalnej umowy o  współpracy w 1996 roku. Dzięki temu porozumieniu, a także tradycyjnej przyjaźni łączącej narody polskie i węgierskie, Knurów i Kazincbarcika do dnia dzisiejszego utrzymują bliskie relacje, które zaowocowały wieloma wspólnymi projektami.


Na gruncie wymiany kulturalnej, zespół folklorystyczny „Wrazidloki", mażoretki oraz Orkiestra Dęta KWK Knurów wielokrotnie uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych przez stronę węgierską, takich jak Dni Miasta, czy też przeglądy artystyczne. W naszym mieście, podczas uroczystości związanych z 700-leciem Knurowa, miał miejsce występ zespołu folklorystycznego Borsod Neptancegyuttes, a także pokaz kuchni węgierskiej, z degustacją tradycyjnych potraw serwowanych przez delegację z Kazincbarcika. Oba te wydarzenia, a także wspólna debata młodzieży polskiej i węgierskiej na temat rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, odbyły się w ramach projektu  dofinansowanego przez Unię Europejską pod nazwą ,,Spotkania Obywateli – rola młodzieży w budowaniu demokracji lokalnej”  (część A) oraz ,,Tożsamość kulturowa państw Unii Europejskiej (część B)”. Dzięki grantowi unijnemu, mógł się również odbyć kilka lat później projekt pod nazwą ,,Muzyczne oblicza Europy – międzynarodowe spotkania chórów z miast partnerskich”, uświetniony wspólnym koncertem w kościele pw. św. Cyryla i Metodego.  
W minionym 20-ciu współpraca realizowana była również na szczeblu sportowym. Zespoły piłkarskie seniorów i młodzieży rywalizowały ze sobą w turniejach i rozgrywkach sportowych organizowanych w obu miastach W roku 2001 odbyła się też sztafeta maratońska, w ramach której członkowie Klubu Biegacza z Knurowa wręczyli burmistrzowi Kazincbarcika przesłanie od Prezydenta Knurowa z okazji święta narodowego Węgier. Duże znaczenie dla obustronnych kontaktów miała wizyta naszej delegacji na Węgrzech, w skład której wchodzili knurowscy pedagodzy. Wymiana doświadczeń zaowocowała pomysłami, z których  skorzystały obie strony. Przykładem tego był udział uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Młodzieżowych Dniach Europy w Kazincbarcika, utworzenie węgierskiej izby pamięci w Knurowie w Miejskim Przedszkolu nr 12 czy też utworzenie izby śląskiej  w przedszkolu  w Kazincbarcika.


Partnerstwo między miastami oraz wzajemny szacunek dla tradycji, kultury i historii wyrażany jest również poprzez uczestnictwo przedstawicieli obu miast w oficjalnych świętach i uroczystościach o charakterze lokalnym i państwowym. Władze Knurowa uczestniczą w obchodach święta narodowego Węgier, tj. przypadającego na 20 sierpnia Dnia św. Stefana, natomiast delegacja Kazincbarcika co roku zapraszana jest na Dni Knurowa.

www.kazincbarcika.hu

 

Kazincbarcika - miasto partnerskie

Kazincbarcika - miasto partnerskie
Powiększ
Dolina-Park
Powiększ
Kościół Św. Rodziny
Powiększ
Prokuratura
Powiększ
Portret Egressy
Powiększ
Urząd Miasta
Powiększ
Plac Wolności
Powiększ
Kolorowe fontanny
Powiększ
Sąd
Powiększ
Smok Chiński
Powiększ
Pomnik Jókai

Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności