Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Poniedziałek, 30 Marzec 2020     Imieniny: Amelii i Jana     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Miasto Partnerskie - Kazincbarcika

Miasto Partnerskie - Kazincbarcika

Miasto Knurów utrzymuje oficjalne, partnerskie kontakty z dwoma miastami europejskimi. Są to: Kazincbarcika na Węgrzech - z tym miastem Knurów ma podpisaną umowę o partnerstwie i przyjaźni od 1996 r. Svit na Słowacji - z tym miastem umowę o współpracy podpisano w lutym 2000 r. Z wymienionymi miastami Gmina Knurów utrzymuje stałe i ścisłe kontakty, dzięki którym możliwa jest wymiana doświadczeń oraz współpraca między innymi w zakresie kultury i sportu.

 

KAZINCBARCIKA

 

Herb miasta KazinbarcikaKazincbarcika to blisko 30 tysięczne miasto w północnych Węgrzech, położone w dolinie rzeki Sajo, w odległości około 20 km od stolicy regionu – Miszkolca.  Nowożytna historia miasta, podobnie jak w przypadku Knurowa, związana jest z przypadającym na połowę XX wieku procesem industrializacji. Powstałe po II wojnie światowej liczne obiekty użyteczności publicznej, zakłady pracy oraz nowe osiedla mieszkaniowe zmieniły charakter miejscowości z osady rolniczej w nowoczesny ośrodek przemysłowy.


Rozwój miasta i jego dzień dzisiejszy związany jest w dużej mierze z obecnością jednego z największych ośrodków przemysłu chemicznego w środkowej Europie, jakim jest kombinat BorsodChem Nawiązana we wczesnych latach 90-tych współpraca pomiędzy kombinatem a knurowskim zakładem Krywałd-Erg dała początek pierwszym kontaktom, najpierw na poziomie firm, a później na szczeblu władz samorządowych obu miast, co zaowocowało podpisaniem oficjalnej umowy o  współpracy w 1996 roku. Dzięki temu porozumieniu, a także tradycyjnej przyjaźni łączącej narody polskie i węgierskie, Knurów i Kazincbarcika do dnia dzisiejszego utrzymują bliskie relacje, które zaowocowały wieloma wspólnymi projektami.


Na gruncie wymiany kulturalnej, zespół folklorystyczny „Wrazidloki", mażoretki oraz Orkiestra Dęta KWK Knurów wielokrotnie uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych przez stronę węgierską, takich jak Dni Miasta, czy też przeglądy artystyczne. W naszym mieście, podczas uroczystości związanych z 700-leciem Knurowa, miał miejsce występ zespołu folklorystycznego Borsod Neptancegyuttes, a także pokaz kuchni węgierskiej, z degustacją tradycyjnych potraw serwowanych przez delegację z Kazincbarcika. Oba te wydarzenia, a także wspólna debata młodzieży polskiej i węgierskiej na temat rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, odbyły się w ramach projektu  dofinansowanego przez Unię Europejską pod nazwą ,,Spotkania Obywateli – rola młodzieży w budowaniu demokracji lokalnej”  (część A) oraz ,,Tożsamość kulturowa państw Unii Europejskiej (część B)”. Dzięki grantowi unijnemu, mógł się również odbyć kilka lat później projekt pod nazwą ,,Muzyczne oblicza Europy – międzynarodowe spotkania chórów z miast partnerskich”, uświetniony wspólnym koncertem w kościele pw. św. Cyryla i Metodego.  
W minionym 20-ciu współpraca realizowana była również na szczeblu sportowym. Zespoły piłkarskie seniorów i młodzieży rywalizowały ze sobą w turniejach i rozgrywkach sportowych organizowanych w obu miastach W roku 2001 odbyła się też sztafeta maratońska, w ramach której członkowie Klubu Biegacza z Knurowa wręczyli burmistrzowi Kazincbarcika przesłanie od Prezydenta Knurowa z okazji święta narodowego Węgier. Duże znaczenie dla obustronnych kontaktów miała wizyta naszej delegacji na Węgrzech, w skład której wchodzili knurowscy pedagodzy. Wymiana doświadczeń zaowocowała pomysłami, z których  skorzystały obie strony. Przykładem tego był udział uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Młodzieżowych Dniach Europy w Kazincbarcika, utworzenie węgierskiej izby pamięci w Knurowie w Miejskim Przedszkolu nr 12 czy też utworzenie izby śląskiej  w przedszkolu  w Kazincbarcika.


Partnerstwo między miastami oraz wzajemny szacunek dla tradycji, kultury i historii wyrażany jest również poprzez uczestnictwo przedstawicieli obu miast w oficjalnych świętach i uroczystościach o charakterze lokalnym i państwowym. Władze Knurowa uczestniczą w obchodach święta narodowego Węgier, tj. przypadającego na 20 sierpnia Dnia św. Stefana, natomiast delegacja Kazincbarcika co roku zapraszana jest na Dni Knurowa.

www.kazincbarcika.hu

 

Kazincbarcika - miasto partnerskie

Kazincbarcika - miasto partnerskie
Powiększ
Dolina-Park
Powiększ
Kościół Św. Rodziny
Powiększ
Prokuratura
Powiększ
Portret Egressy
Powiększ
Urząd Miasta
Powiększ
Plac Wolności
Powiększ
Kolorowe fontanny
Powiększ
Sąd
Powiększ
Smok Chiński
Powiększ
Pomnik Jókai

Deklaracja dostępności