Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Sobota, 18 Styczeń 2020     Imieniny: Piotra i Małgorzaty     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Aktualności

Aktualności

04.09.2019
Prace przy budowie Centrum Przesiadkowego FOCH w toku

Budowa Centrum Przesiadkowego FOCH jest jednym z priorytetowych zadań inwestycyjnych Gminy Knurów, realizowanych przy udziale środków unijnych. Pozyskane dofinansowanie w wysokości 3,5 miliona złotych pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Poddziałanie 4.5.1. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie - ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Pieniądze, które Gmina Knurów otrzymała w ramach dofinansowania pozwolą na wybudowanie nowoczesnego centrum przesiadkowego na wzór tego, które powstaje w Szczygłowicach. Będą więc nowe zadaszone perony, plac manewrowy dla autobusów, wyremontowany zostanie także budynek poczekalni, mieszczący aktualnie punkty handlowe i usługowe.  Do dyspozycji pasażerów będzie toaleta, biletomat, elektroniczna tablica informująca o aktualnym czasie oczekiwania na autobus, działająca w ramach tzw. dynamicznej informacji pasażerskiej. Wraz z infrastrukturą pasażerską wykonane zostanie nowe oświetlenie oraz wymienione chodniki, zastąpione przez ciągi pieszo-rowerowe. Ścieżki rowerowe nie ograniczą się wyłacznie do terenu zlokalizowanego bezpośrednio przy samym centrum przesiadkowym, gdyż zgodnie z zakresem projektu, Gmina wykona łącznie 1,7 kilometra dróg rowerowych w kierunku ulicy Kosmonautów i Rakoniewskiego. Pozwoli to na połączenie w jedną sieć już istniejących ścieżek na osiedlu Wojska Poslkiego I i II oraz powiatowej trasy rowerowej, prowadzącej od Nieborowic do Gierałtowic przez tereny leśne przy stawie Zacisze.

Aktualnie, kierowcy przejeżdżąjący ulicą Szpitalną widzą prace prowadzone wzdłuż osi jezdni,związane z budową nowego przystanku wraz z zatoką dla autobusów, które jechać będą w kierunku Gliwic. Generalnym wykonawcą robót jest firma DROGOMAX sp. z o.o. z Tarnowskich Gór. Umowa podpisana w maju br. zakłada zakończenie prac w czerwcu 2020 roku.

 

Prace drogowe przy budowie nowej zatoczki przy ul.Szpitalnej w Knurowie