Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Czwartek, 01 Październik 2020     Imieniny: Danuty i Remigiusza     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Aktualności

Aktualności

09.09.2020
Ruszył Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojewody Śląskiego poinformowano o uruchomieniu rządowego programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla gmin, miast i powiatów, mającej na celu przeciwdziałać ujemnym skutkom ekonomicznym wywołanym pandemią koronawirusa.

Program pod oficjalną nazwą Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych polega na wsparciu inwestycji lokalnych będących w planach samorządów, takich jak np. budowa szkoły, sieci wodociągowej, rozbudowa przedszkola, przebudowa dróg  czy modernizacja infrastruktury transportowej. Pieniądze od rządu są przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji.

Warto zaznaczyć, że wśród beneficjentów programu jest i Gmina Knurów, która niedawno złożyła stosowny wniosek i otrzymała 8 milionów 187 tysiące 524 złotych.

Łącznie do samorządów województwa śląskiego trafi 709 mln zł.

Jak podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek, w planach jest także druga pula rządowych środków. Z zapowiedzi Premiera Morawieckiego wynika, że przygotowywane jest dodatkowe wsparcie w wysokości kolejnych 6 mld zł na inwestycje lokalne.

Do 30 września samorządy mają czas na złożenie konkretnych propozycji inwestycyjnych, które muszą przekroczyć 400 tys. zł. Jeśli  wniosek będzie  prawidłowo napisany i będzie dotyczył inwestycji, a nie remontu lub wydatków bieżących, wówczas komisja przy Prezesie Rady Ministrów dokona oceny wniosków pod kątem przydzielenia dodatkowego wsparcia.

Wojewoda liczy, że gros z 6 mld zł zasili inwestycje w województwie śląskim.

 

źródło: oficjalny profil Fb Posła na Sejm RP Jarosława Gonciarza

 

 

 

Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności