Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Czwartek, 06 Sierpień 2020     Imieniny: Sławy i Jakuba     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Aktualności

Aktualności

08.05.2020
W sobotę w Knurowie na dobre zagości Św. Barbara

W najbliższą sobotę 9 maja w godzinach dopołudniowych, na skwerze naprzeciw budynku dyrekcji kopalni, rozpocznie się montaż rzeźby św. Barbary – Patronki Miasta. Ustawienie monumentu będzie sporym przedsięwzięciem logistycznym, wymagającym użycia ciężkiego sprzętu i zachowania precyzji. Rzeźba oraz elementy kół razem ważą ponad 5 ton, dlatego też pojawi się konieczność zamknięcia dla ruchu odcinka ul. Kopalnianej, na czas przejazdu transportu.

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, rzeźba powinna za pomocą specjalnego żurawia, zostać przymocowana do cokołu. Gdy rzeźba autorstwa profesora Krzysztofa Nitscha zostanie stabilnie osadzona w docelowym miejscu, rozpoczną się prace wykończeniowe, będące już ostatnim etapem prac. Mianowicie, w poniedziałek testowane będzie oświetlenie aranżacji, a w kolejnych dniach dalsze prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni. W planach jest ułożenie płyn granitowych, wykonanie systemu odwadniającego, nowe nasadzenia zieleni oraz elementy małej architektury. Zgodnie z podpisaną umową z wykonawcą prac budowlanych, skwer powinien zostać oddany do użytku do końca czerwca bieżącego roku.

 


Do kopalni lub na kościelny parking będzie się można dostać, korzystając z objazdu.

Utrudnienia w ruchu przewidziano od godz. 8.00 do 11.00, co zostało ustalone między knurowskim magistratem i dyrekcją kopalni.

Aby umożliwić kierowcom dojazd do kopalni lub na kościelny parking, wytyczono objazd specjalnie utworzoną drogą utwardzoną tłuczniem. Poprowadzi on od ul. Niepodległości w rejonie wiaduktu, aż do ul. Kopalnianej w rejonie parkingu kopalni. Trasa objazdu została zobrazowana na zdjęciu poniżej.

 

 

Trasa objazdu na czas instalacji pomnika Św. Barbary

 

Przygotowanie terenu pod montaż pomnika Św. Barbary - Patronki Miasta
foto: Krzysztof Stryczek

Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności