Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Czwartek, 24 Wrzesień 2020     Imieniny: Gerarda i Teodora     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Zarys historyczny / Izba Tradycji Górniczej

Izba Tradycji Górniczej

Z okazji 90 rocznicy powstania kopalni ,,Knurow" oraz święta patronów Piotra i Pawła w czerwcu 1994 r. zaprezentowano wystawę map, dokumentów i pamiątek związanych z tym jubileuszem. Właśnie wtedy w kręgach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa KWK "Knurów" powstała myśl stworzenia stałej ekspozycji pamiątek, dokumentów i eksponatów ukazujących bogatą historię kopalni.

Izba Tradycji znajduje się w Klubie NOT przy KWK Knurów.Długi okres żmudnych starań i poszukiwań zakończył się sukcesem. W przeddzień święta patronów dokonano uroczystego otwarcia izby tradycji, która mieści się w pomieszczeniach Klubu NOT przy KWK Knurów.

Zgromadzono tutaj dokumenty i fotografie z pierwszych lat istnienia kopalni, okresu międzywojennego jak i historii najnowszej. Izba cieszy się wielkim zainteresowaniem oraz uznaniem, o czym świadczą liczne wpisy do Księgi Pamiątkowej. Po dwóch latach dokonana została zmiana ekspozycji, a izbę powiększono o dwa koW Izba Tradycji znajdują się między innymi dokumety i fotografie z pierwszych lat istnienia kopalni.lejne pomieszczenia. W czerwcu 2007 roku - w związku z reorganizacją administracji kopalni, Izba przeniesiona została do nowej siedziby- mieszczącej się w tym samym budynku, ale na innej kondygnacji i z osobnym wejściem.

Nowy wystrój wnętrz został przygotowany przez uczniów technikum górniczego. Wystawa ukazuje ciąg technologiczny kopalni. Goście witani są w gabinecie dyrektora, w którym zgromadzono stare mapy, schematy przewietrzania, łącznicę telefoniczną i dalekopis. W bibliotece znajduje się bogata literatura fachowa z początku wieku. Pokazane są liczne pamiątki z dawnych lat , a także portrety byłych dyrektorów. Następnie przechodzi się przez markownie, lampownie, łaźnie do szybu. Przygotowana została nowa ekspozycja chodnika w obudowie drewnianej i stalowej. Na wyposażenie składają się m.in. narzędzia, sprzęt i urządzenia górnicze od minionych czasów do współczesności. Wnętrze wykonane przez uczniów technikum górniczego.

Ozdobą Izby są zgromadzone sztandary, a także figura oraz trzy obrazy przedstawiające św. Barbarę - patronkę górników.

W Izbie można się też zapoznać z pamiątkami obrazującymi tragedię górników - Ślązaków wywiezionych w 1945 r. na Sybir.

Pokazano również bogatą działalność klubu sportowego "Concordia", Zakładowego Domu Kultury i Orkiestry Dętej. W nowej Izbie Tradycji znalazła się również ekspozycja sprzętu ratowniczego. Jedna z sal została ponadto poświęcona miastu, nosi tytuł „Knurów miasto na węglu wyrosłe” i ukazuje rozwój miasta dzięki powstaniu kopalni.

Ponad 1000 zgromadzonych eksponatów pozwoli każdemu zwiedzającemu zapoznać się z historią, trudem i tradycjami górniczymi.      

Izba Tradycji Górniczej przy KWK Knurów

Adres:

ul. Dworcowa 1
44-190 Knurów

Zwiedzanie ekspozycji:

  • w każdą środę w godzinach 10.00-14.00
  • w pozostałe dni po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem: 506 599 168
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności