Przejdź na górę strony Przejdź do treści

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Dzisiaj jest: Sobota, 26 Wrzesień 2020     Imieniny: Justyny i Cypriana     Pogoda:
ikonka - zmniejsz czcionkę ikonka - czcionka standardowa ikonka zwiększ czcionkę ikonka - English version ikonka - serwis BIP
Jesteś na: Strona główna / Prezentacja Gminy / Miasto Partnerskie - Svit

Miasto Partnerskie - Svit

Miasto Knurów utrzymuje oficjalne, partnerskie kontakty z dwoma miastami europejskimi. Są to: Svit na Słowacji - z tym miastem umowę o współpracy podpisano w lutym 2000 r. Kazincbarcika na Węgrzech - z tym miastem Knurów ma podpisaną umowę o partnerstwie i przyjaźni od 1996 r. Z wymienionymi miastami Gmina Knurów utrzymuje stałe i ścisłe kontakty, dzięki którym możliwa jest wymiana doświadczeń oraz współpraca między innymi w zakresie kultury i sportu.

 

SVIT


Herb miasta Svit na SłowacjiMiasto Svit to 7,5 tysięczna miejscowość położona na Słowacji, u podnóża Tatr Wysokich, nad rzeką Poprad, z którą Gmina Knurów utrzymuje kontakty partnerskie od 20 lat, współpracując w takich obszarach jak: integracja europejska, kultura, sport, edukacja oraz wymiana młodzieży.  


Do nawiązania pierwszych kontaktów pomiędzy Svitem a Knurowem doszło przy okazji turniejów piłkarskich, rozgrywanych naprzemiennie na terenie Słowacji i Polski,z udziałem służb mundurowych, w tym Straży Miejskiej z Knurowa oraz Policji Miejskiej Svitu i Policji Państwowej.  Spotkania te dały początek pierwszym formom współpracy pomiędzy społecznościami obu miast, a wzajemne wizyty i spotkania przerodziły się  w cykliczne inicjatywy, trwające niejednokrotnie do dnia dzisiejszego. Przykładem tego typu działań jest coroczny obóz narciarski we Svicie dla uczniów knurowskich szkół, w trakcie którego dzieci i młodzież ze Szkółki Narciarskiej korzystają ze stoków zjazdowych Łopusznej Doliny, a w wolnym czasie z miejskich obiektów sportowych oraz wycieczek w Tatry Słowackie.


W historii wzajemnych kontaktów rok 2000 był rokiem przełomowym. W dniu 17 lutego 2000 r. władze samorządowe Svitu i Knurowa podpisały oficjalną umowę o współpracy, dzięki której stworzono podstawy formalno-prawne do dalszego rozwoju partnerstwa, już na szczeblu samorządowym.  Z chwilą podpisania umowy, delegacje miast zapoczątkowują coroczny udział  w oficjalnych uroczystościach Dni Knurowa oraz Dni Miasta Svit. W ramach instytucjonalnej współpracy, dochodzi do zorganizowania obozu młodzieżowego na Słowacji (2004 rok), podczas którego harcerze z Knurowa oraz skauci ze Svitu podczas wakacyjnego wypoczynku wymieniają się doświadczeniami i poznają swoje tradycje. W tym samym okresie biegacze z Knurowa inaugurują letnie obozy treningowe w słowackich Tatrach. Rok 2005 upływa pod znakiem realizacji unijnego projektu pn.: „Spotkania Obywateli – rola młodzieży w budowaniu demokracji lokalnej, Tożsamość kulturowa państw Unii Europejskiej”. W ramach projektu, który odbył się podczas uroczystości 700-lecia Knurowa, mieszkańcom zaprezentował się zespół folklorystyczny Janosik, który brał udział w warsztatach tanecznych z udziałem zaproszonych gości  z zagranicy, młodzież z Knurowa  rywalizowała z rówieśnikami ze Svitu podczas międzynarodowego turnieju piłkarskiego juniorów, a organizacje pozarządowe i środowiska młodzieżowe z obu miast wzięły udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wiodącemu tematowi projektu.


W kolejnych latach, dzięki przychylnemu nastawieniu władz samorządowych, dochodzi do nawiązania współpracy pomiędKrajobraz miasta Svit na Słowacjizy środowiskami oświatowymi obu miast. Nauczyciele z Knurowa i Svitu poznają specyfikę i uwarunkowania środowiska pracy, młodzież miejskich szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczy w warsztatach ekologicznych, przedmiotem których były wspólne zajęcia z uczniami ze Słowacji oraz poznawanie środowiska naturalnego. W roku 2008 roku realizowany jest kolejny projekt z dofinansowaniem unijnym pn: ,,Muzyczne oblicza Europy – międzynarodowe spotkania chórów z miast partnerskich”. W ramach projektu odbyło się sympozjum tematyczne na temat ,,Tradycje chóralne a kultura współczesnej Europy - praktyczne korzyści płynące z uczestnictwa w aktywnej integracji między społecznościami lokalnymi”  oraz wspólne próby i warsztaty muzyczne zakończone galowym koncertem w kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego w Knurowie.

W latach 2009 - 2011 na zaproszenie miasta Svit, dzieci z Akademii Piłki Nożnej w Knurowie oraz Klubu Sportowego ,,Concordia” brały udział w corocznym międzynarodowym turnieju im. Dusana Galisa. W programie turnieju oprócz zawodów sportowych z rówieśnikami  z Czech i Słowacji, dzieci mogły korzystać z basenu oraz wycieczek po okolicy. Podobny turniej miast partnerskich odbył się również w Knurowie w roku 2014 na boisku miejskiego Orlika. W roku 2016, dzięki środkom unijnym, pozyskanym z programu ,,Europa dla Obywateli, zrealizowano projekt kulturalno-społeczny pn. ,,Svit.kom". Projekt polegał na udziale przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, MOSiR Knurów, artystów z orkiestry dętej KWK Knurów oraz Studia Muzyki i Tańca Agnieszki Witomskiej, a także podopiecznych knurowskiego Caritas w kilkudniowym festiwalu organizacji pozarządowych, połączonym z turniejami sportowymi oraz debatami społecznymi.

Dzięki stosunkowo bliskiej odległości dzielącej oba miasta (250 km), a także względu na atrakcje turystyczne znajdującego się nieopodal Parku Narodowego ,,Wysokie Tatry” oraz miasta Poprad, Svit stał się dla wielu knurowian celem letniego wypoczynku. Dzięki wieloletniej przyjaźni pomiędzy miastami, Knurów, jego historia i kultura, znane są społeczności lokalnej Svitu, a mieszkańcy naszego miasta zawsze mogą liczyć tu na ciepłe przyjęcie i gościnę.

www.svit.sk

Svit - miasto partnerskie
Powiększ
Widok z "lotu ptaka"
Powiększ
Widok z "lotu ptaka"
Powiększ
Pomnik Tomasa Bata
Powiększ
Pomnik
Powiększ
Dom Kultury
Powiększ
Kościół ewangelicki
Powiększ
Pomnik Jana Antonina Bata
Powiększ
Ścieżka rowerowa
Powiększ
Hotel Spolcentrum
Powiększ
Czerwona Kolonia

Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności