• język migowy
  • BIP
  • EU

Dziki w mieście

Krótki poradnik dla mieszkańców

Wiosną dziki się rozmnażają, a lochy prowadzą młode. Mieszkańcy miast zgłaszają wiele przypadków obecności dzików i powodowanych przez nie zniszczeń, m.in. ogrodów i trawników. Populacja dzików bytująca w mieście jest wynikiem dużej dostępności pożywienia poza terenami leśnymi (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki, nieużytki, itp.). Do tego dochodzą korzystne warunki klimatyczne i brak zagrożeń środowiskowych.

Kiedy możesz spotkać dzika?

Dziki są zwierzętami nocnymi. W normalnej sytuacji to właśnie po zmroku wyruszają w poszukiwaniu pożywienia, a w ciągu dnia zbierają do tego siły. Jednak proceder dokarmiania ich przez ludzi, a także kurczenie się obszarów zalesionych sprawiły, że coraz częściej dziki możesz spotkać także w ciągu dnia w mieście, czyli poza terenem, na którym normalnie występują. Dokarmiane dziki szybko się do tego przyzwyczajają i powracają do miejsc, które skojarzyły z łatwo dostępnym pożywieniem.
Wciąż jednak największe prawdopodobieństwo spotkania dzika występuje na obszarach rolniczych graniczących z lasami lub na ścieżkach do nich prowadzących. Jeśli chodzi o porę, to dziki są najaktywniejsze w trakcie swoich godów tzw. huczki, czyli okresie od listopada do stycznia.

Kiedy dzik może Cię zaatakować?

Przede wszystkim, jak jest to w przypadku większości dzikich zwierząt, kiedy poczuje się zagrożony. Dotyczy to w szczególności samic, które wyprowadzaniem ataku chronią wędrujące razem z nimi prosięta.

Gdy spotkasz dzika:

• w momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów,
• nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku,
• nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.

Dodatkowe zalecenia to:

• przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy - obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa,
• należy zachować szczególną ostrożność w miejscach bytowania dzików - poznasz je po zrytym terenie.

Co powinieneś robić, gdy spotkasz dzika w lesie?

Aby uniknąć ataku, nie możesz dać dzikowi do niego pretekstu, czyli wykonywać gwałtownych ruchów. W przypadku, gdy natkniesz się na dzika, Twoją pierwszą reakcją powinno być przyjęcie „pozy drzewa”. Następnie powoli się wycofuj. Pod żadnym pozorem nie próbuj go dotykać lub odganiać. W szczególności nie zbliżaj się do prosiąt będących pod troskliwą opieką lochy. Dziki atakują, zwykle szarżując - chcą powalić swojego przeciwnika na ziemię. Z powodu ich ostrych kłów ludzie mogą doznać dotkliwych obrażeń, szczególnie w dolnych częściach ciała. Gdy po pierwszym ataku ofiara nadal się porusza, dzik cofnie się i ponownie podejmie szarżę. Jeśli już dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, przede wszystkim staraj się odskakiwać, robić uniki. Za wszelką cenę utrzymuj pozycję stojącą, zachowaj równowagę. Jeżeli dzik sprowadzi Cię do parteru, to możesz wtedy odnieść poważne obrażenia. W miarę możliwości spróbuj się od niego oddalić i zacznij uciekać. Dokonuj gwałtownych zmian kierunku biegu, a jeśli w pobliżu znajduje się jakiś obiekt (np. drzewo lub głaz), to nie wahaj się przed tym, by na niego wejść.

Jak ustrzec się przed dzikami?

Wędrując przez las, musisz zachować czujność, ale nie powinieneś być też zbyt cicho. Daj szansę zwierzęciu, by usłyszało Cię z pewnej odległości. Bardzo prawdopodobne, że wtedy postanowi ono oddalić się z własnej woli. Szczególnie problematyczne są samotne przechadzki po lesie np. na grzyby. Dzik często leży w ściółce leśnej do ostatniego momentu i potrafi wystrzelić w górę nagle, niemal spod nóg. Jeśli spacerujesz w lesie razem z psem, zawsze zakładaj mu smycz. Wcześniejsze zauważenie dzika daje możliwość pozostania przez niego niezauważonym. Wtedy wystarczy go ominąć w bezpiecznej odległości. Jeżeli natrafisz na młodego dzika, nie wchodź z nim w interakcje, nie próbuj go karmić - po prostu idź dalej. W szczególności unikaj kontaktu z tzw. pasiakami, czyli prosiętami, będącymi pod opieką matki. Locha broniąc swych młodych potrafi być niesamowicie agresywna.

Gdy nie chcesz spotkać dzika:

• należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
• nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
• kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.

Jak odstraszyć dziki z działki, pola uprawnego?

Nieco inną kwestią jest odstraszanie dzików, kiedy nawiedzają działkę. Odstraszanie dzików odbywa się bezkontaktowo, bez bezpośrednich spotkań z dzikiem. Oddziałuje się wówczas na wrażliwe zmysły dzika. Jeżeli masz problem z dzikami np. plądrującymi Twój ogródek warzywny, to mogą cię zainteresować odznaczające się dużą skutecznością odstraszacze dzików. Najlepiej sprawdzają się metody dźwiękowe tj. armatki hukowe oraz repelenty.

plakat informacyjny - źródło: odstraszanie.pl

 

plakat informacyjny - źródło: odstraszanie.pl 

 

 

 

 

do góry