• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Koronawirus

Aktualne informacje i zalecenia związane z obostrzeniami znajdują się na rządowym portalu poświęconym walce z COVID-19

Od marca łagodniejsze zasady bezpieczeństwa

grafika rządowa

Od 1 marca znosimy niektóre zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory. Co się zmieni? Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób - w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Ważne! Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC).

  • Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Pamiętaj, że maseczkę musisz nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie.

  • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Jeśli zachorujesz, bez zmian będziesz musiał poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują Cię, jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem. Twoja izolacja trwa:

  • 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
  • lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie.

  • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkasz z osobą, która jest zakażona koronawirusem.

Jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika.

Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Co ważne:

  • jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny,
  • jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.

Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie.

  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.

Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie.

Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia w walce z pandemią koronawirusa. Zmianie ulegnie czas odbywania kwarantanny - zostanie skrócona do 7 dni.

  • Testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach
  • Skracamy kwarantannę do 7 dni
  • Badania osób 60+ chorych na COVID-19
  • Zwiększamy bazę łóżkową
  • Zwiększone nakłady środków ochrony indywidualnej
  • 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego
  • Strategia walki z V falą pandemii COVID-19

Szczegóły w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-dzialania-rzadu-w-odpowiedzi-na-v-fale-pandemii

Szczepienia przeciw COVID-19 bez zapisu

Od 1 do 24 grudnia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i od razu przyjąć szczepienie.

Mapa punktów szczepień znajduję się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Aby znaleźć punktach szczepień powszechnych w swojej okolicy, należy w sekcji „Typ punktu” wybrać „Powszechny”, a następnie województwo, powiat i gminę.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wszystkim punktom szczepień powszechnych informację o tym, że w związku z rozpoczęciem akcji szczepień bez konieczności wcześniejszego zapisania się powinny w ramach swoich terminów przeznaczyć odpowiednią liczbę wolnych miejsc.

W przypadku dużego zainteresowania, każdy punkt będzie mógł dokonywać zamówień uzupełniających w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w zależności od indywidualnych potrzeb placówki.

Więcej na ten temat znajduje się w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-przeciw-covid-19-bez-zapisu

grafika ze strony rządowej

Wydłużona ważność certyfikatów po trzeciej dawce szczepienia

Od soboty 13 listopada 2021 ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) po przyjęciu trzeciej dawki przypominającej zostaje wydłużona.

Więcej na ten temat znajduje się w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wydluzamy-waznosc-certyfikatow

grafika Ministerstwa Zdrowia dotyczące wydłużenia certyfikatu covid

Przedłużenie obowiązujązujących zasad bezpieczeństwa do 25 kwietnia

W kraju wciąż odnotowujemy dużą liczbę zarówno zachorowań na wirusa COVID-19 jak i idącego za tym obciążenia służby zdrowia. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, Rząd RP zadecydował o przedłużeniu większości obostrzeń do dnia 25 kwietnia.

W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otworzone zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami. Od 16 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu - przy zachowaniu określonego limitu. Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Więcej o zasadach bezpieczeństwa można przeczytać na stronie Rządu RP: LINK

grafika określająca termin lockdownu

Przedłużenie obowiązujązujących obostrzeń do 18 kwietnia

Przedłużono obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 18 kwietnia

Handel - ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 - w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola

Nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport

Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele

Obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

grafika dotycząca przedłużenia zasad bezpieczeństwa

Rozszerzenie zasad bezpieczeństwa od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku

W związku ze zwiększoną ilością zakażeń COVID-19 w całym kraju, sięgający ponad 25 tys. w ciągu doby, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa, a także wzroście liczby zmarłych, Rząd RP po konsultacji z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami, wprowadza rozszerzone zasady bezpieczeństwa od dnia 20 marca do 9 kwietnia bieżącego roku.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych - dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce - w tym także w klasach 1-3 - będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zaleca się także pracę on-line - wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia aktywności społecznej - niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

grafika ze strony rządowej dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa od 27 lutego do 14 marca 2021 roku

Jedną z istotnych zmian w obostrzeniach od soboty 27 lutego dotyczy zakazu używania przyłbic, szalików i chust. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki, co jest zaleceniem Rady Medycznej.

Kolejna kwestia dotyczy kwarantanny po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego, wyjątek będzie dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testu.

Obowiązujące zasady do 14 marca

  • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką - od 27 lutego

W całej Polsce (z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego) przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca:

  • Hotele  - dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe - zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje - tak jak do tej pory - będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzamy zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:

  • hotele (wyjątkiem są hotele robotnicze),
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii,
  • kina, teatry, muzea, galerie sztuki,
  • baseny i korty tenisowe.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

grafika dotycząca czasu trwania zasad bezpieczeństwa

Złagodzenie zasad bezpieczeństwa od 12 lutego do 26 lutego 2021 roku

W ramach określonego reżimu sanitarnego otwarte zostaną hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie.

Nowe zasady:

  • Hotele - dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe - zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte - podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny
  •  Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. - wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje - tak jak do tej pory - będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

baner graficzny informujący o nowych zasadach od 12 lutego 2021 roku

 Uwaga: Nadal obowiązuje reżim sanitarny.

Częściowe złagodzenie obostrzeń od 1 lutego 2021 roku 

Od 1 lutego 2021 roku otwarte są galerie handlowe, muzea i galerie sztuki. Zniesiono godziny dla seniora  Zachowano w mocy pozostałe zasady bezpieczeństwa. 

Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  • 1 os/10 m2 - w sklepach do 100 m2
  • 1 os/15 m2 - w sklepach powyżej 100 m2

Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
baner graficzny informujący o otwarciu sklepów z dniem 1 lutego 2021roku

 Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji - możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
  • Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Powrót do nauki stacjonarnej w klasach 1-3 w szkołach podstawowych

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych z września 2020 roku.

baner graficzny z informacją o powrocie dzieci klas 1-3 do nauki stacjonarnej

Przedłużenie etapu odpowiedzialności do końca stycznia 2021 roku

Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wysoka liczba osób w szpitalach w Polsce spowodowały konieczność przedłużenia obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia 2021 roku. 

baner graficzny z najważniejszymi zasadami obowiązującymi od 18 stycznia 2021 roku

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych - otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji - możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00).
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Najważniejsze zasady obowiązujące podczas narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia 2021r., czyli do końca ogłoszonej wcześniej przerwy szkolnej.

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Polsce, w miejsce dotychczasowych regulacji wprowadzane są kolejne nowe zasady bezpieczeństwa mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W dniu 17 grudnia 2020r. minister zdrowia Adam Niedzielski.ogłosił wprowadzenie narodowej kwarantanny począwszy od 28 grudnia do 17 stycznia 2021r..z szeregiem nowych obostrzeń. Dotychczasowe ograniczenia, które obowiązywały, ulegną przedłużeniu.

  • Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte będą też hotele pracownicze
  • Zamknięcie stoków narciarskich
  • Zamknięcie galerii handlowych poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi
  • Godzina policyjna w noc sylwestrową, czyli zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 rano dnia 1 stycznia 2021r.
  • Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie
  • Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego

Szereg obowiązujących już ograniczeń pozostanie bez zmian, a najważniejsze z nich to:

  • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych
  • W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna.
  • Obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna osób, które miały bezpośrednią styczność z osobami zakażonymi, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.
  • Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.
  • Działalność placówek kultury w tym min. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona.
  • Od 28 listopada, działalność bibliotek jest możliwa przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób, przy zachowaniu zasady: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  • W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
  • Od 28 listopada w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, konsolacji, innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Przedszkola i żłobki funkcjonują bez zmian. Jednakże ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
  • Od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte pozostają galerie handlowe i parki handlowe. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw, których funkcjonowanie zostaje zawieszone.
  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie
  • W całym kraju salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej. Hotele są dostępne tylko dla:gości przebywających w podróży służbowej,dla sportowców w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego, dla osób, które wykonują zawód medyczny - w związku z tzw. „Hotelem dla medyka” pacjentów oraz ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej (np.: pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych).Dopuszczona jest również działalność hoteli pracowniczych.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które:działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.Zakaz obejmuje też działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej, mającą na celu poprawę samopoczucia, tj. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp.
  • Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.
  • W całym kraju współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu, chodzie sportowym lub jeździe na rowerze.
  • Sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta

 

ulotka informacyjna o profilaktyce walki z koronawirusem

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania określanych jako DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

W związku z ujednoliceniem narzędzi rejestracji danych epidemicznych od dnia 24 listopada 2020 r. instytucje odpowiedzialne za zbieranie wspomnianych informacji - takie jak Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny - prezentują je na jednej, platformie.
W związku z powyższym wszelkie dane dotyczące zachrowań na SARS - CoV - 2 w naszym regionie można odnaleźć na ogólnodostępnej platformie www.gov.pl/raport-zarazen

Z danymi na temat koronawirusa prowadzonymi w nowej formule można zapoznać się po kliknięciu na link dostępowy do strony Powiatowej Stacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Gliwicach.

Aktualne dane na temat koronawirusa na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (w tym Gminy Knurów) prowadzi także Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia.

Z danymi dla wszystkich gmi wchodzących w skłąd GZM można zapoznać się po kliknięciu na link dostępowy do strony www Metropolii.

do góry