• język migowy
  • BIP
  • EU

Bezpieczna droga do szkoły

24 Września 2014

W ramach kampanii policjanci gliwickiej "drogówki" organizują w miejskich szkołach podstawowych spotkania z uczniami klas pierwszych i zerowych. Zajęcia z dziećmi trwają ok. 45 minut, czyli jedną godzinę lekcyjną. W trakcie spotkań omawiane są przykłady, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie zachowywać się w terenie otwartym, policjanci udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci, wręczane są także bezpłatne elementy odblaskowe, przekazane przez knurowski magistrat.

Według informacji uzyskanych od mł. asp. Janusza Szydło, który prowadzi zajęcia w ramach kampanii, dzieci są bardzo aktywne, chętnie uczestniczą w konkursach i co najważniejsze łatwo przyswajają informacje z zakresu bezpieczeństwa na drodze.

Zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Policję przy współpracy z dyrektorami poszczególnych gminnych placówek oświatowych, wszystkie spotkania zaplanowano na miesiąc wrzesień. Stosowne pogadanki odbyły się już w czterech szkołach: MSP nr.2, MSP nr.3, MSP nr.6 oraz MSP nr.7. W dniu dzisiejszym z policjantami spotkały się dzieci z miejskiej szkoły podstawowej nr. 9, a w najbliższy piątek i poniedziałek goście z Policji odwiedzą pozostałe podstawówki: MSP nr.1 i MSP nr.4

Ponadto, pod koniec października br. na terenie Kina Scena KULTURA planowane są dwa przedstawienia teatralne dla dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych pn. „Pompon i Bąbel – Bezpieczna Droga do Szkoły”.


Działania podejmowane w ramach kampanii mają na celu uświadomienie najmłodszym, jakie zagrożenia wiążą się z poruszaniem się po drogach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybciej, częściej występują opady atmosferyczne, a widoczność jest ograniczona. Noszenie odblaskowych opasek jest skutecznym sposobem zwiększenia widoczności pieszych i rowerzystów na drogach, co przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa po zmroku.

Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jesteśmy widoczni nawet do 150-300 metrów, a gdy kierowca nadjeżdżającego samochodu użyje długich świateł - nawet do około 1000 metrów

 

  mł.asp. Janusz Szydło podczas spotkań z dziećmi (fot. mat. wł. KMP Gliwice)

  

         mł.asp. Janusz Szydło podczas spotkań z dziećmi (fot. mat. wł. KMP Gliwice)

   

       mł.asp. Janusz Szydło podczas spotkań z dziećmi (fot. mat. wł. KMP Gliwice)

 

 

do góry