• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa w Knurowie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Knurowie

6 Września 2013

Już jutro rozpoczynają się, trwające dwa tygodnie Europejskie Dni Dziedzictwa 2013. Hasło tegorocznej, dwudziestej pierwszej edycji EDD - „Nie od razu Polskę zbudowano” - ma za zadanie ukazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj.

Tegoroczna edycja EDD ma przypomnieć wszelkie formy budowy polskiej państwowości. Nie tylko w sensie dosłownym, czyli kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów, ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją. Jak informują Koordynatorzy akcji w Polsce: "Wybór  tematu wynikał w dużej mierze z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym chcielibyśmy także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości. Hasło przewodnie EDD 2013 pozwoli uhonorować wydarzenia związane z tą rocznicą oraz przybliżyć społecznościom lokalnym inne ważne karty polskiej historii, poznanie których uświadomi - szczególnie młodemu pokoleniu – długą i ofiarną drogę do wolnej Polski oraz fakt, że na wielką historię składa się szereg mniejszych wydarzeń, których ślady znaleźć można w całym kraju. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego to także jeden z ostatnich momentów na zebranie świadectw przybliżających ten bohaterski zryw, które przetrwały dotychczas tylko w ustnych przekazach rodzinnych."

Za sprawą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Izby Tradycji KWK Knurów, Gmina Knurów znajduje się wśród miejscowości z województwa śląskiego, które wezmą udział w EDD. Przez najbliższe dwa weekendy (7 i 8 września oraz 14 i 15 września br.) w godzinach od 10:00 do 15:00 będzie można zwiedzić Izbę Tradycji Górniczej przy ul. Dworcowej 3a w Knurowie oraz obejrzeć wystawę pt. "Knurów - miasto na węglu wyrosłe". Niniejsza wystawa ukazuje rozwój i awans kulturalny miasta, dzięki działalności dwóch kopalń.

Ponadto w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przewidziano trzy wycieczki po mieście, ukazujące zabytki, inwestycje, patronów ulic, pomniki i przebieg granicy w 1922 roku. Każdy z uczestników otrzyma informator z mapką o tych ciekawych miejscach i sylwetkach patronów ulic.

Wstęp wolny. Ze względów organizacyjnych zwiedzanie wystawy i miasta po telefonicznym zgłoszeniu u Kustosza Izby Tradycji - p. Bogusława Szyguły pod nr. tel. 506-599-168. Mapka z lokalizacją Izby Tradycji KWK Knurów - K L I K.

 

 

 

do góry