• język migowy
  • BIP
  • EU

Jeszcze wygodniej z mDowodem

18 Lipca 2023

Pod koniec ubiegłego tygodnia, 14 lipca, weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać niemal we wszystkich sytuacjach formalnych. Jak zweryfikować tożsamość w aplikacji mObywatel? Materiały szkoleniowe znajdują się na specjalnej platformie szkoleniowej udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie - wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego - dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

Przypominamy, że mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.

Zachęcamy do udziału szkoleniach

„Materiały, które przygotowaliśmy, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę - nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas czy czegoś nie załatwimy” - wyjaśnia minister Janusz Cieszyński.

Na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel” znajdziecie materiały szkoleniowe -instrukcje i filmiki, dzięki którym szybko zapoznacie się z nowościami w aplikacji mObywatel. „Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy, żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników” - dodaje minister cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

grafika informacyjna

grafika informacyjna

 

do góry