• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Miasto pozyskało środki unijne na II etap (..)

Miasto pozyskało środki unijne na II etap termomodernizacji III Kolonii

19 Marca 2020

Od 2018 roku trwają prace budowlane przy termomodernizacji 13 budynków mieszkalnych, położonych w rejonie III Kolonii. Przypomnijmy, że miastu udało się pozyskać na ten cel 11,5 miliona złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnegp Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Przygotowując przetargi i zawierając sukcesywnie kolejne umowy z wykonawcami robót na poszczególnych budynkach w kwartale ulic Dworcowej, Mickiewicza oraz Sienkiewicza , efekty których juz stopniowo widać, knurowski magistrat równolegle przygotowywał się do II etapu rewitalizacji. 

W tym celu w ubiegłym roku złożono wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej środkami europejskimi w ramach Programu Operacyjnegp Infrastruktura i Środowisko. Drobiazgowa ocena pod względem formalnym jak i merytorycznym podzielona na dwie rundy musiała potrwać, jednakże po blisko roku oczekiwania do Urzędu Miasta wpłynęło oficjalne pismo o przyznaniu środków w ramach Poddziałania 1.7.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim.

W ramach zaplanowanych działań, do nowego projektu wprowadzono 9 budynków, położonych przy ul. Dworcowej 23 i 25, Kościuszki 1 i 3, Mickiewicza 5,7,15,17 oraz Poniatowskiego 2, które objęte zostaną kompleksową termomodernizacją, połączoną z generalnym remontem pomieszczeń, wymianą instalacji wewnątrz budynków oraz podłączeniem obiektów do miejskej sieci gazowniczej. Oprócz ewidentnej poprawy stanu technicznego rewitalizowanych budynków, zyska także estetyka przestrzeni publicznej, a dzięki likwidacji tzw. niskiej emisji pochodzącej z przydomowych pieców opalanych węglem, ograniczona zostanie ilość toksycznych związków emitowanych do atmosfery.

 

Budynek przy ul.Dworcowej 15 podczas ostatnich prac wykończeniowych. Podobny efekt uzyska kolejnych 9 budynków III Kolonii (fot. MZGLiA w Knurowie)

 

udostępnij
do góry