• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 Czerwca 2022

Dziś przypada ważny dzień dla Polski, a przede wszystkim dla Górnego Śląska, bowiem w dniu dzisiejszym 20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919, 1920, 1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do Polski.

Ustanowiony przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę dzień 20 czerwca nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wjazdu do Katowic w 1922 r. wojska polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.

Należy też wspomnieć, że po ukształtowaniu granicy na Górnym Śląsku w 1921 roku, Knurów, Szczygłowice i Krywałd znalazły się w granicach Polski już w 1922 roku. W tym czasie do Knurowa, i jego obecnych dzielnic, weszło Wojsko Polskie z radością witane przez mieszkańców. Od tego momentu Knurów, wraz ze Szczygłowicami i Krywałdem, znajdował się w powiecie rybnickim polskiego województwa śląskiego.

W ramach miejskich obchodów święta, przedstawiciele władz Knurowa oddali honory przy Pomniku Powstańców Śląskich, a także zapalili znicze na grobie zasłużonych Ślązaków.

Zachęcamy obejrzenia filmu zgłębiającego wspomniany temat

kadr z filmu o insygniach

 

do góry