• język migowy
  • BIP
  • EU

Powstanie tężnia solankowa

28 Grudnia 2017

W lipcu przyszłego roku ma być gotowa pierwsza tężnia solankowa w Knurowie. Usytuowana zostanie przy ulicy Ułanów, w rejonie tzw. oczka wodnego na osiedlu Wojska Polskiego II, nieopodal kompleksu sportowego Orlik.

Znane są już wizualizacje drewnianej konstrukcji, która zlokalizowana będzie na placu o kształcie koła o promieniu 17 m, na którym  krzyżować się będą ścieżki zieleni parkowej. Sama tężna swoją formą przypominać będzie prostokątną bryłę o wymiarach 22 m x 3,5 m i posiadać będzie 2 pergole, 10 dwustronnych ławek, oświetlenie oraz przejście w kształcie trójkąta. Całość uzupełni kamera monitoringu podłączona do miejskiej sieci.

Naziemna część konstrukcji będzie wykonana z drzewa i zostanie obłożona gałęziami tarniny, po których z góry będzie spływała solanka. Tężnia produkować będzie ,,mgłę wodną" z roztworu solanki zawierającego naturalne związki soli. W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina oblewana będzie wodą solankową, tłoczoną przez specjalny agregat. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, utworzy unoszące się aerozole zawierające m.in. jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas i żelazo. Rozbijane cząsteczki solanki powodują hydrolizację soli, a więc efekt podobny do rozbryzganych fal morskich, co ma wiele zdrowotnych właściwości - pomaga tym, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego, z dysfunkcjami tarczycy, zapaleniem zatok, nałogowym palaczom, a także alergikom. Z uwagi na zastosowaną technologię, obiekt po oddaniu do użytku, służyć będzie mieszkańcom w okresie od marca do listopada, kiedy na dworze utrzymują się dodatnie temperatury.

Inwestycja w założeniach kosztować będzie do 2 mln zł, a sama budowa ma się zakończyć do 2 lipca 2018 roku. Na razie trwa jednak przetarg  na wyłonienie wykonawcy robót. Oferty można składać w knurowskim magistracie do 3 stycznia 2018r. do godz. 10.00.

 

Wizualizacja tężni solankowej w Knurowie.  projekt: Gradpol Gradierwerksbau GmbH Bielefeld, Niemcy

udostępnij
do góry