• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Profilaktyka nowotworowa w Knurowie

Profilaktyka nowotworowa w Knurowie

4 Listopada 2010
Profilaktyka nowotworowa w Knurowie

Konferencję przy wsparciu Miasta Knurów oraz Centrum Kultury w Knurowie zorganizowała Fundacja na Rzecz Zapobiegania i Zwalczania Nowotworów, działająca przy Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Konferencja pod nazwą "Chrońmy to co najcenniejsze" była częścią szerszej inicjatywy, w którą włączyły się różne środowiska medyczne z regionu śląskiego pod wspólnym mianem I Śląskiego Festiwalu Zdrowia.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy miasta zainteresowani tą problematyką. Samorząd Miasta Knurowa reprezentował Z-ca Prezydenta - Piotr Surówka.

Konferencję rozpoczął wykład Barbary Dziuk - Prezes Fundacji, która przedstawiła słuchaczom aspekty związane z wczesną diagnozą i profilaktyką chorób nowotworowych. Następnie zaprezentowano na fantomie zasady prawidłowego samobadania piersi. W dalszej części wystąpili lek. med. Rita Kondzielnik oraz dr n. med. Adam Wędrychowicz - Prezes Śląskiego Oddziału Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, którzy poruszyli tematykę właściwego funkcjonowania układu immunologicznego ludzkiego organizmu.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania tego typu inicjatywy mające na celu edukację naszego społeczeństwa oraz promowanie świadomych zachowań i poczucia odpowiedzialności za stan swojego zdrowia, są niezwykle istotne dla obniżenia poziomu zachorowalności nie tylko na raka, ale także wielu chorób cywilizacyjnych. Po zakończeniu cześci oficjalnej rozmawiano m.in. o perspektywach dalszej współpracy pomiędzy miastem a Fundacją.

Prezes Fundacji - Barbara Dziuk podczas wykładu (fot. UM Knurów)

Prezentacja zasad prawidłowego samobadania piersi (fot. UM Knurów)

Z-ca Prezydenta Piotr Surówka podczas konferencji (fot. UM Knurów)

  

do góry