• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/1,5 mln dotacji dla biblioteki w Knurowie

1,5 mln dotacji dla biblioteki w Knurowie

11 Grudnia 2013
Logo Biblioteka+
Centrum Kultury w Knurowie otrzymało nieco ponad 1,5 mln złotych dotacji na remont i wyposażenie głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dotacja pochodzi z Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet "Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek". Program ten jest wieloletnim programem rządowym uchwalony przez Radę Ministrów na lata 2011-2015.

Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” realizuje pierwszy cel szczegółowy Programu Wieloletniego Kultura+ jakim jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych oraz bibliotek publicznych wchodzących w skład innych instytucji kultury, dla których organizatorem założycielskim jest gmina. Priorytet ma na celu przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego. Instytucją prowadzącą Priorytetu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” jest Instytut Książki.

Knurowska instytucja kultury znalazła się w gronie czternastu placówek w kraju, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwoty dotacji wahały się od 114 tysięcy złotych do blisko 1,8 mln złotych.

Jednym z warunków akceptacji wniosku była własność obiektu, który stanowi tzw. wkład własny Wnioskodawcy. Dzięki umowie pomiędzy Gminą Knurów, a Centrum Kultury w Knurowie, pomieszczenie w którym mieści się knurowska biblioteka, zostało przekazane CK na własność. Pieniądze z otrzymanej dotacji w całości zostaną przeznaczone na remont i wyposażenie głównej siedziby biblioteki. Planowany jest remont generalny, w tym wymiana okien, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, a także montaż nowych półek na książki. Ponadto planowane jest także stworzenie sali multimedialnej ze stałym dostępem do Internetu i bazy danych. W nowo wyremontowanej bibliotece znajdzie się także niewielka kawiarenka.

Niezwykle istotną zmianą będzie nowy system biblioteczny, dzięki któremu będzie możliwe nie tylko sprawdzenie dostępności książek, ale także zamówienie ich.

Planowana modernizacja zostanie podzielona na dwa etapy:

  • I etap - rozpocznie się w wakacje 2014 roku,
  • II etap - rozpocznie się na początku 2015 roku.

Etapowość inwestycji wynika ze sposobu przekazywania dotacji, która zostanie podzielona na dwie transze, pierwsza opiewająca na kwotę 1 miliona złotych, druga pokryje resztę, czyli nieco ponad 0,5 mln złotych.

 

Z informacji przekazanej przez Centrum Kultury wynika, że utrudnienia wynikające z remontu powinny potrwać od 3 do 4 miesięcy.

 

W konsekwencji otrzymania dotacji z Programu "Biblioteka+" zmieni się nie tylko strona wizualna biblioteki, ale także infrastruktura teleinformatyczna i obsługa klienta. Po spełnieniu najwyższych standardów knurowska placówka dołączy do grona bibliotek posiadających Certyfikat Biblioteka+, który jest znakiem jakości gminnych bibliotek publicznych.

 

 

 

udostępnij
do góry