• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/25-lecie Straży Miejskiej w Knurowie

25-lecie Straży Miejskiej w Knurowie

3 Czerwca 2016

Dopiero co w zeszłym roku obchodziliśmy 25 lecie restytucji idei samorządności terytorialnej w Knurowie, a już w tym roku przypada kolejna rocznica - tym razem związana z utworzeniem formacji mundurowej, od ćwierćwiecza działającej pod auspicjami gminy- czyli Straży Miejskiej w Knurowie. Z tej okazji w miniony poniedziałek  odbyło się w Ratuszu symboliczne spotkanie z pracownikami i funkcjonariuszami Straży, w którym udział wzięli Prezydent Knurowa Adam Rams oraz Sekretarz Miasta Piotr Dudło.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, początki funkcjonowania Straży Miejskiej nie były łatwe. Brak szczegółowych regulacji prawnych oraz mnogość koncepcji i pomysłów na funkcjonowanie straży miejskich w kraju powodowały niespójność oraz pewną dowolność w formułowaniu zadań i obowiązków, stawianym strażnikom miejskim. Dopiero ustawa z 1997 roku o strażach gminnych przyniosła uporządkowanie tej materii, wprowadzono także jednolite umundurowanie i oznakowanie radiowozów.

Dziś, codzienna praca i służba Straży Miejskiej, to przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Na katalog spraw, którymi zajmują się miejscy strażnicy, składają się nie tylko wspólne patrole z Policją, ale i  wszelkie interwencje związane ze stanem dróg, utrzymaniem czystości, zakłócaniem porządku, aktami wandalizmu, spożywaniem alkoholu  w miejscach publicznych. Strażnicy kontrolują także w sezonie zimowym stan odśnieżania chodników przylegających do prywatnych posesji, a w sezonie letnim stan techniczny urządzeń na placach zabaw, czy też bezpieczeństwo amatorów kąpieli na niestrzeżonych zbiornikach wodnych.

Straż Miejska działa także w nieco ,,przyjaźniejszych" obszarach naszego codziennego życia, jak zabezpieczanie miejskich imprez, koncertów i zawodów sportowych, prowadzenie akcji edukacyjnych w szkołach na temat bezpieczeństwa na drogach. Strażników zawsze możemy także poprosić o oznakowanie naszych rowerów, co nie tylko powinno zniechęcać złodziei, ale i pomagać w odzyskaniu skradzionego jednośladu.

  

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania fot. Redakcja Tygodnika ,,Przegląd Lokalny"

 

 

 

 

 

 

do góry