81. Rocznica Tragedii Górnośląskiej 1945
3 Lutego 2026Zachęcamy mieszkańców Miasta Knurów do udziału w obchodach 81. rocznicy Tragedii Górnośląskiej 1945 – jednej z najtragiczniejszych kart historii Górnego Śląska.
Uroczystości odbędą się w sobotę, 7 lutego 2026 roku. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej, które od lat podejmuje działania na rzecz zachowania pamięci o ofiarach powojennych represji i deportacji mieszkańców regionu.
Program obchodów:
- 9:45 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy MSP nr 2
- 10:00 – Msza Święta w kościele pw. śś. Cyryla i Metodego
- 11:00 – konferencja i prezentacja nowej publikacji Centrum Dokumentacji Deportacji do ZSRS pt. „Tam gdzie pamięć trwa” oraz spotkanie z autorkami: Małgorzatą Laburdą-Lis i Judytą Olszowską
Wydarzenie ma charakter otwarty – wstęp wolny.
Zapraszamy do wspólnego upamiętnienia ofiar Tragededii Górnośląskiej 1945 oraz refleksji nad historią, która wciąż pozostaje żywa w pamięci wielu rodzin naszego regionu.
Podobne wiadomości:
- Wspomnienie Tragedii Śląskiej 1945 2021-10-22