• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Wspomnienie Tragedii Śląskiej 1945

Wspomnienie Tragedii Śląskiej 1945

22 Października 2021

plakat poświęcony biegowiW najbliższą niedzielę 24 października br. na terenie Knurowa odbędzie się Bieg Pamięci Tragedii Śląskiej 1945.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945, które postanowiło w sportowym duchu, a jednoczenie w sposób widoczny dla wielu ludzi, upamiętnić tragiczne wydarzenia z końca II wojny światowej.

Kilkudziesięciu biegaczy w niedzielę o godzinie 10:00 zbierze się przy obelisku w Nieborowicach, na którym widnieje napis „1939 PAMIĘCI POMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W OBOZIE PRZEJŚCIOWYM W NIEBOROWICACH”. W tym miejscu zostaną oddane należyte honory, a następnie rozpocznie się wspólny bieg w kierunku Knurowa. Po pokonaniu dystansu ok. 6 km uczestnicy wydarzenia dobiegną do mety przy Miejskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie, gdzie przy wejściu głównym do szkoły znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom terroru stalinowskiego prześladowanym w obozach pracy w kraju i w ZSRR w 1945 roku.

Patronat nad biegiem objął Adam Rams - Prezydent Miasta Knurów.

Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 będące organizatorem biegu tak opisuje swoją inicjatywę: "Chcemy przypomnieć bolesną kartę historii Śląska. Pamięć o Tragedii Śląskiej podtrzymywana jest przez coraz mniej liczną grupę rodzin, związanych udziałem członków rodzin w wydarzeniach roku 1945 i kolejnych bolesnych lat i strat (liczba ofiar czyli pomordowanych, wywiezionych, internowanych sięga ponad 70.000). Chcemy tę pamięć podtrzymać!"

obelisku w Nieborowicach, na którym widnieje napis 1939 PAMIĘCI POMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W OBOZIE PRZEJŚCIOWYM W NIEBOROWICACH

tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom terroru stalinowskiego prześladowanym w obozach pracy w kraju i w ZSRR w 1945 roku

Podobne wiadomości:

do góry