• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Bezpłatne badania mammograficzne

Bezpłatne badania mammograficzne

22 Lutego 2019

W przyszły piątek i sobotę 1-2 marca, w Knurowie odbędą się bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie, który będzie stacjonował przy Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul.S.Batorego.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.  Istotnym elementem opisu badania jest ocena porównawcza z poprzednimi obrazami, dlatego osoby, które wykonywały już tego typu badania, są proszone o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii. Paniom, u których zaistnieje konieczność wykonania badań uzupełniających personel mammobusu LUX MED udzieli wszelkich wskazówek i pomoże w umówieniu dogodnego i szybkiego terminu dalszych badań.

Bezpłatna mammografia dostępna jest dla pań z roczników 1966 - 1969

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

 

mammobus firmy Lux Med (żródło: internet)

 

 

 

do góry