• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Bezpłatne badania mammograficzne

Bezpłatne badania mammograficzne

9 Sierpnia 2013

Od kilku lat mobilna pracownia mammograficzna odwiedza różne miejscowości powiatu gliwickiego, umożliwiając mieszkańcom skorzystanie z darmowych badań mammograficznych. Dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom oraz aparaturze najnowszej generacji, można szybko, komfortowo i blisko swojego miejsca zamieszkania wykonać rzetelne badania diagnostyczne najwyższej jakości.

Panie w wieku 50 - 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zapraszamy na mammografię do MAMMOBUSU przy Przychodni Rejonowej nr 2 (ul. Kazimierza Wielkiego 6) w dniach: 9 sierpnia (piątek) w godz. od 10.00 do 16.00 oraz od 12 do 14 sierpnia br. (poniedziałek-środa) w godz. od 9.00 do 16.00.


Na badanie nie trzeba się wcześniej zapisywać!

Organizatorzy informują także, iż nie jest istotny adres zamieszkania, wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty lub kartę chipową oraz - w miarę możliwości - wyniki poprzedniego badania mammograficznego.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (32) 278-98-96.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet jednak wczesne wykrycie i leczenie dają dużą szansę na całkowite wyleczenie. W 2006 r. zapoczątkowany został „Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi”, którego celem jest zapewnienie bezpłatnego badania piersi co dwa lata wszystkim ubezpieczonym kobietom w wieku 50-69 lat. U kobiet z wysokim ryzykiem występowania raka piersi (rak sutka u matki, siostry lub córki; obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2) bezpłatne badanie może być powtarzane każdego roku. Ograniczenie wiekowe do przedziału od 50 do 69 lat ma swoje znaczenie, gdyż ww. grupa wiekowa jest najbardziej narażona na zachorowanie na raka piersi.

Nieuzasadniony lęk przed badaniem i jego wynikiem, wstyd, brak czasu, czy przekonanie, że „mnie to nie dotyczy” odbierają kobietom możliwość wykrycia wczesnych zmian, a tym samym możliwość całkowitego wyleczenia.

Aby zachęcić i jednocześnie ułatwić kobietom dostęp do pracowni mammograficznej gliwickie Centrum Onkologii zakupiło nowoczesny mammobus. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest skorzystanie z mammografii blisko miejsca zamieszkania oraz bez oczekiwania w kolejkach. Cyfrowy aparat mammograficzny znajdujący się w mammobusie pozwala na ocenę obrazu gruczołu piersiowego nie na kliszy, lecz na monitorze wysokiej rozdzielczości, co daje możliwość jego powiększania oraz wpływa na precyzyjny opis badania. Ponadto, specjalne oprogramowanie pozwala dokładnie ocenić drobne szczegóły, a cyfrowo archiwizowany obraz daje możliwość porównywania wyniku z późniejszymi badaniami. Jest to niezwykle ważne w diagnozowaniu chorób piersi.


NIE ODKŁADAJ BADANIA NA PÓŹNIEJ - UPEWNIJ SIĘ, ŻE JESTEŚ ZDROWA

Przed badaniem.

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W mammobusie zapewnione są komfortowe warunki porównywalne do nowoczesnych placówek stacjonarnych tj. znajdują się tam: rejestracja, przebieralnia oraz gabinet, w którym wykonywana jest mammografia. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się od pasa w górę, warto odpowiednio wygodnie się ubrać. W sytuacji, gdy mammografia wykonywana jest po raz kolejny, prosimy zabrać ze sobą zdjęcie i opis poprzedniego badania dla porównania - to bardzo pomaga lekarzom zinterpretować wynik.

Przebieg badania w mammobusie.

  1. Rejestracja - po przyjściu do pracowni należy przedstawić dokument ubezpieczenia zdrowotnego (karta chipowa) lub dowód osobisty. Na miejscu należy wypełnić ankietę dlatego osoby z wadą wzroku prosimy o zabranie okularów. Oczywiście jeżeli będzie jakiś problem rejestratorka we wszystkim pomoże.
  2. Badanie - technik (kobieta) poprosi o rozebranie się w przebieralni. Wszystkie pomieszczenia w mammobusie są klimatyzowane. Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową w dwóch podstawowych projekcjach. Podczas badania pacjentka pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi, trwającemu kilka sekund, może towarzyszyć ból, który warto wytrzymać. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcie dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania.
  3. Każda Pani otrzyma karteczkę z numerem badania oraz informacją o miejscu odbioru wyniku. Należy zachować karteczkę, będzie potrzebna przy odbiorze wyniku.
  4. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy - zapraszamy na kolejną mammografię za dwa lata. W przypadku, gdy wynik wzbudzi wątpliwości lekarzy, skierują oni pacjentkę na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne - na leczenie.


Badanie mammograficzne jest proste, krótkie, bezpieczne i nieinwazyjne. Dawka promieniowania podczas mammografii jest niska i bezpieczna dla zdrowia. Badanie nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Potrzebna jest jedynie dobra wola. Dlatego zachęcamy, aby skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnej cyfrowej mammografii w mammobusie w miejscu zamieszkania.

udostępnij
do góry