• język migowy
  • BIP
  • EU

Bezpłatne badania płuc

17 Września 2014

Fundacja „Unia Bracka” już po raz trzeci włącza się w obchody Światowych Dni Spirometrii zapraszając do skorzystania z bezpłatnych, przesiewowych badań spirometrii. Każdy kto wyrazi chęć, będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania, które odbędzie się w Knurowie w Przychodni Brackiej przy ul.Dworcowej 3 w najbliższy piątek 19 września br. w godzinach od 13.00 do 16.00.

Warto zaznaczyć, że w Polsce obchodzimy już III Światowy Dzień Spirometrii (III SDS), który przypada na okres 10-20 września 2014 r. Jest to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Wspólnym celem wszystkich partnerów akcji jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowia płuc.

Ta edycja dni spirometrii poświecona  jest wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Motywem przewodnim III SDS jest jakość powietrza, którym oddychamy, a hasło całości  kampanii  Healthy lungs for life brzmi - "Oddychaj czystym powietrzem" (Breathe Clean Air).

Spirometria to nieinwazyjne badanie niezbędne do rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. POChP to choroba podstępna i śmiertelna związana z paleniem tytoniu lub z narażeniem na inne toksyczne pyły i gazy, w tym zanieczyszczenie powietrza. W Polsce choruje ok. 2,5 miliona osób a 4 miliony ma astmę. To o czym wielu z nas nie wie, to wpływ obturacyjnej choroby płuc na długość naszego życia – choroba ta potrafi je skrócić nawet o 10 lat. W momencie gdy u pacjenta pojawi się POChP choruje cały człowiek. POChP ma negatywny wpływ m.in. na układ krążenia oraz układ wydzielania wewnętrznego.  U osób dotkniętych chorobą 3 razy częściej występują zawały i udary, osteoporoza czy cukrzyca typu 2. 

Patronat nad III SDS objęli: Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny i Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

 

 

 

 

 

do góry