• język migowy
  • BIP
  • EU

Bezpłatne badania spirometrii

27 Września 2017

„Polsko! Oddychaj czystym powietrzem”, to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dni Spirometrii, będących częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life".

Tym razem chcemy zwrócić uwagę na wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Całość kampanii edukacyjnej będzie poświęcona jakości powietrza jakim oddychamy i jego bezpośrednim wpływie na kondycję i choroby naszego układu oddechowego.
Spirometria to nieinwazyjne badanie niezbędne do rozpoznania astmy, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. POChP to choroba podstępna i śmiertelna związana z paleniem tytoniu lub z narażeniem na inne toksyczne pyły i gazy, w tym zanieczyszczenie powietrza. W Polsce choruje ok. 2,5 miliona osób, a 4 miliony ma astmę. To o czym wielu z nas nie wie, to wpływ obturacyjnej choroby płuc na długość naszego życia – choroba ta potrafi je skrócić nawet o 10 lat. W momencie, gdy u pacjenta pojawi się POChP choruje cały człowiek, ponieważ choroba ta ma negatywny wpływ m.in. na układ krążenia oraz układ wydzielania wewnętrznego. U osób dotkniętych chorobą 3 razy częściej występują zawały i udary, osteoporoza czy cukrzyca typu 2.

Fundacja „Unia Bracka” już po raz szósty włącza się w obchody Dni Spirometrii zapraszając do skorzystania z bezpłatnych, przesiewowych badań spirometrycznych w wybranych Przychodniach Brackich. We wskazanych poniżej dniach i godzinach, każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

Patronat nad tegoroczną edycją Dni Spirometrii 2017 objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Narodowy Fundusz Zdrowia i Wojskowy Instytut Medyczny.

 

Harmoogram badań w Przychodniach Brackich w Knurowie:

  • Przychodnia Bracka Knurów ul. Dworcowa 3 - czwartek 28 września, godz. 12.00-16.00
  • Przychodnia Bracka Szczygłowice ul. Parkowa 1 - piątek 29 września, godz. 11.00-14.00

 

Więcej na stronie Fundacji "Unia Bracka"

 

do góry