• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Filmowa kronika powstania pomnika Patronki Knurowa

Filmowa kronika powstania pomnika Patronki Knurowa

22 Lipca 2020

Zapewne pomnik Św. Barbary – Patronki Knurowa jest już znany mieszkańcom miasta, bowiem większość z nas ma okazję mijać go przemieszczając się w rejonie ronda Jana Pawła II.

Blisko 8-metrowa rzeźba autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha została oficjalnie odsłonięta niespełna 4 tygodnie temu podczas święta Piotra i Pawła 29 czerwca 2020 roku. Wówczas władze miasta uroczyście wmurowały kapsułę czasu u podstawy rzeźby. W kapsule znalazły się Pamiątkowy Akt podpisany przez Zarząd Miasta oraz Radnych Rady Miasta, a także pendrive z nagranymi multimediami obrazującymi teraźniejszy obraz Knurowa, pins z herbem miasta oraz wykaz artefaktów znajdujących się w kapsule.

Powstanie pomnika składało się z wielu etapów, począwszy od projektu, sporządzenia miniatury, później form gipsowych w naturalnej wielkości, aż po odlew pomnika w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych GZUT S.A. i w konsekwencji montaż w miejscu docelowym. Poszczególne etapy tworzenia tego historycznego symbolu Knurowa zostały uwiecznione w filmowej kronice wykonanej przez Pana Krzysztofa Jojko na zlecenie Urzędu Miasta Knurów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

udostępnij
do góry