• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Instytut Pamięci Narodowej z wizytą przy grobie (..)

Instytut Pamięci Narodowej z wizytą przy grobie knurowskiego weterana

28 Września 2021

wizerunek tabliczki IPN Tobie PolskoW dniu jutrzejszym, 29 września o godzinie 11:00, na cmentarzu przy ul. 1 Maja zaplanowano uroczystość oznaczenia grobu weterana II i III Powstania Śląskiego śp. Hermana Grzesioka znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Zostanie ona zorganizowana w ramach akcji prowadzonej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich.

W uroczystości wezmą udział między innymi rodzina Powstańca, a także przedstawiciele władz samorządowych w postaci Prezydenta Knurowa Adama Ramsa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Rzepy, czy Oddziału IPN w Katowicach, natomiast przy grobie wartę honorową będą pełnić przedstawiciele ZHP.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Muzeum posiada także fotografię z uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która przedstawia pochód mieszkańców wsi Osiek (pow. strzelecki, woj. opolskie), z tymże sztandarem niesionym przez A. Szulca do Rozmierzy. Uroczyści te obchodzono na całym Górnym Śląsku w niedzielę 2 maja 1920 r. i były to pierwsze legalne obchody tej rocznicy na tym terenie. Dzięki postanowieniom artykułu 88 Traktatu Wersalskiego o przeprowadzeniu plebiscytu, dla zapewnienia jego bezstronności, w lutym 1920 r. obszar plebiscytowy wyłączono z państwa niemieckiego i poddano kontroli wojsk alianckich, a pełnię władzy przejęła na nim Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa Górnego Śląska z gen. Henri Le Rondem na czele. Umożliwiło to Polakom legalne demonstrowanie swoich dążeń i używanie symboli narodowych.

grób Hermana Grzesioka

Podobne wiadomości:

do góry