• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Knurów wśród miast upamiętniających 100-lecie Powstań (..)

Knurów wśród miast upamiętniających 100-lecie Powstań Śląskich

18 Marca 2019

W dniu dzisiejszym przedstawiciele władz Knurowa w osobach Prezydenta Adama Ramsa i jego Zastępcy Piotra Surówki, wzięli udział w uroczystej konferencji otwierającej obchody 100-lecia wybuchu powstań śląskich w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego, przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu 2018 r., stosowną uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich przyjął Sejm.

To inauguracyjne spotkanie zorganizowane przez Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, miało na celu omówienie całego cyklu wydarzeń poświęconych upamiętnieniu jednych z najważniejszych momentów z historii Śląska.

Obchody dotyczące powstań śląskich otrzymały patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przyznał organizatorom okolicznościowy dyplom. Uczestnikom konferencji jego treść odczytał podsekretarz stanu Wojciech Kolarski.

Jednym z istotniejszych wydarzeń na konferencji było podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Ars Cameralis oraz Janem Andrzejem Pawłem Kaczmarkiem, członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowanego do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Przedmiotem listu jest organizacja wydarzenia multimedialnego na Stadionie Śląskim 31 sierpnia którego części będzie utwór muzyczny - poświęcony powstaniom śląskim.
Wszystkie atrakcje przygotowane z okazji obchodów wybuchu powstań śląskich można znaleźć na specjalnie w tym celu stworzonej specjalnej stronie internetowej.

 

Film promujący 100-lecia Powstań Śląskich od 1919 do 1921 r.

do góry