• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Nauczyciele strajkują, dzieci nie próżnują

Nauczyciele strajkują, dzieci nie próżnują

9 Kwietnia 2019

Strajk trwa i nie wiadomo, jak długo potrwa. Nie wszyscy rodzice mają możliwość zorganizowania czasu swoim dzieciom.

- Dyrektorzy [szkół i przedszkoli] na bieżąco monitorują sytuację w kierowanych przez siebie placówkach i dokładają wszelkich starań, aby w tej trudnej dla wszystkich sytuacji zapewnić dzieciom opiekę – informuje Miejskie Centrum Edukacji. - Sytuacja w poszczególnych placówkach nie jest identyczna i może ulec zmianie w każdej chwili, dlatego proszę śledzić aktualne komunikaty pojawiające się w miejscach ogólnodostępnych, na stronach internetowych miejskich przedszkoli i szkół podstawowych bądź proszę kontaktować się bezpośrednio z dyrektorem lub sekretariatem odpowiedniej placówki.

W tej niełatwej sytuacji w sukurs rodzicom idzie im samorząd.

Na prośbę prezydenta Knurowa miejskie jednostki (m.in. MOSiR, Centrum Kultury, MOPS, MCE) przygotowały różnorodną ofertę zajęć. Warto się z nimi zapoznać – z pewnością mogą okazać się pomocne dla rodziców w organizacji czasu i opieki nad dziećmi.

Miasto stara się i reaguje na dynamiczną i trudną sytuację. Samorządowcy liczą również na aktywność lokalnych stowarzyszeń i organizacji. Oczywiście w miarę możliwości, bowiem nie wszystkie będą w stanie zapewnić odpowiednią opiekę nad malcami.

- Być może zrozumienie i podobną reakcję wykażą też niektórzy przedsiębiorcy, np. kluby fitness, sportowe, szkoły językowe i tańca, niepubliczne placówki... Wydaje się, że mogą wykorzystać ten czas na promocję swojej działalności, wykazując się zarazem empatią i udzielając realnego wsparcia – zauważa Piotr Surówka, zastępca prezydenta Knurowa. 

W tej szczególnej sytuacji związanej ze strajkiem znaczenie może też mieć wyrozumiałość ze strony pracodawców w stosunku do pracowników-rodziców. Rzecz jasna, w firmach i zakładach, gdzie jest to możliwe...

Co proponują miejskie placówki – informacja poniżej. Warto też zaglądać na strony internetowe instytucji, gdzie szczegółowe informacje podawane są na bieżąco.

 

Zajęcia dla dzieci w trakcie strajku – oferta uzupełniająca


Na czas strajku, na prośbę Prezydenta Miasta Knurów, została przygotowana oferta uzupełniająca, która od 10 kwietnia 2019 r. pomoże dyrektorom knurowskich placówek oświatowych oraz rodzicom zaopiekować się dziećmi:

CENTRUM KULTURY W KNUROWIE

Dom Kultury Knurów, ul. Górnicza 1, tel. tel. 032/ 332 63 84 od 10 do 12 kwietnia 2019 r. w godzinach od godz.9.00 do 12.00 organizuje zajęcia opiekuńcze dla dzieci w wieku 7-10 lat /kl. 0-III/. Maksymalna  liczba dzieci: 25. W ramach zajęć przewidziane jest wspólne czytanie książek, tworzenie origami, nauka piosenek, zajęcia plastyczne itp. Dzieci mogę przynieść ze sobą maskotki lub inne zabawki.

Kino Scena Kultura, ul. Niepodległości 26, tel. 032/ 332 63 81 w dniach 10 i 12 kwietnia 2019 r. w ramach alternatywnych zajęć edukacyjnych dla dzieci KinoSzkoła – Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej organizuje zajęcia:
10 kwietnia 2019 r., godz. 9.00 – grupa wiekowa 7 – 9 lat
Temat spotkania: Czym jest agresja? Jak rozwiązywać konflikty bez użycia przemocy? Po prelekcji zostanie wyświetlony film „NIEDOPARKI”.
12 kwietnia 2019 r.,
godz. 9.00 – grupa wiekowa 4 – 6 lat
KinoPrzedszkole, temat spotkania: jak dbać o zwierzęta? W trakcie spotkania zostaną wyświetlone dla dzieci trzy animacje: „Basia i upał w zoo”, „Z wizytą u Cioci”, „Dlaczego wędrując lasem warto pomyśleć czasem?”
godz. 9.00 – grupa wiekowa 7 – 12 lat
Temat spotkania: R jak reżyseria. Tajniki warsztatu pracy reżysera filmowego. Po prelekcji wyświetlony zostanie film „Zając max ratuje święta”.
Bilet pojedynczy na każde z w/w spotkać kosztuje 8 zł – zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Knurowie, al. Lipowa 12, tel. 032/ 332-63-90

od 10 kwietnia 2019 r. (do odwołania) zaprasza w godz. od 10.00 do 15.00 dzieci w wieku
8 – 12 lat oraz młodsze wraz z opiekunami i oferuje: 8 stanowisk komputerowych,
kącik malucha - różnorodne zabawki dla najmłodszych, czytelnię prasy dla dzieci i młodzieży - możliwość czytania na miejscu lub wypożyczenia, książki dla dzieci i młodzieży – możliwość wypożyczenia na zewnątrz lub czytanie na miejscu, kolorowanki dla najmłodszych.

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W KNUROWIE, tel. 032/ 335-50-00, w Ośrodku Wsparcia w Knurowie, ul. 1-ego Maja 45,

od 10 kwietnia 2019 r. (do odwołania) organizuje w godz. od 8.00 do 15.00 zajęcia opiekuńcze dla dzieci w wieku od 4-7 lat. Maksymalna liczba dzieci: 20. W ramach zajęć prowadzone będą bezpłatne gry, zabawy, zajęcia czytelnicze itp. przez pracowników MOPS  posiadających wykształcenie pedagogiczne. Przewidziane są napoje typu kompot, herbata bez ograniczeń. Dziecko powinien przyprowadzić rodzic i podpisać stosowną zgodę na sprawowanie opieki nad nim.

MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W KNUROWIE

od 10 kwietnia 2019 r. (do odwołania) organizuje w godz. od 10.00 do 15.00 na terenie hali sportowej przy ul. Górniczej 2 zajęcia sportowe dla dzieci. Wstęp na zajęcia prowadzone w blokach przez instruktorów sportu kosztuje jedynie 1 zł za każdy blok. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7–16 lat i potrwają do wtorku 16 kwietnia lub do odwołania strajku nauczycieli. W programie: piłka nożna, siatkówka, unihokej, tenis stołowy, gry i zabawy.

Harmonogram bloków zajęć: 8.00 - 10.00, 10.30 - 12.30, 13.00 – 15.00.

Uwaga: przed przystąpieniem dziecka do zajęć odbywających się na hali sportowej rodzic/opiekun powinien przyprowadzić dziecko i podpisać zgodę na uczestnictwo w zajęciach sportowych – wzór znajduje się w Kasie MOSiR.

Od 10 kwietnia 2019 r. (do odwołania) w godz. od 6.00 do godz. 15.00 pływalnia kryta przy ul. Górniczej 2 tel. 32/ 332-63-63 i pływalnia kryta „aQuarelax” przy ul. Szpitalnej 23 tel. 32/ 338 19 20 będzie ogólnodostępna, a promocyjny bilet wstępu dla dzieci do lat 16 kosztować będzie jedynie 1 zł/60 min/1 jednostkę.

 

do góry