• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Odsłonięcie pomnika św. Barbary

Odsłonięcie pomnika św. Barbary

26 Czerwca 2020

Trwają ostatnie szlify na skwerze przy pomniku św. Barbary. Montowane są  płyty granitowe oraz elementy dekoracyjne, w tym maszt na flagi Wszystko to po to, aby w poniedziałek 29 czerwca można było uroczyście odsłonić pomnik patronki Knurowa.

Planowana Uroczystość wieńczyć będzie  pewien etap związany z nadaniem miastu patronki-  św. Barbary. Przypomnijmy, że 2 lata temu Kongregacja watykańska w imieniu Papieża Franciszka zatwierdziła wniosek o nadanie miastu świętej patronki -  opiekunki wszystkich górników.
Nieprzypadkowo więc termin odsłonięcia pomnika zbiegnie się datą z dniem św. Piotra  i Pawła – patronów knurowskiej kopalni. Fakt ten będzie podkreśllać  wspólną historię i tożsamość, która łączy knurowskie rodziny z trudnym i odpowiedzialnym zawodem górnika.

Uroczystość odbędzie się na skwerze miejskim przy ul. Dworcowej/ul.Kopalnianej, tuż po mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Cyryla i Metodego. Podczas uroczystości wmurowana będzie okolicznościowa kapsuła czasu zawierająca Pamiątkowy Akt odsłonięcia pomnika, podpisany przez władze samorządowe i radnych Rady Miasta Knurów, a także miniatura herbu miasta i cyfrowy nośnik pamięci z zapisanym Albumem o mieście oraz archiwalnymi numerami Tygodnika Przegląd Lokalny.

Po wmurowaniu kapsuły odbędzie się zwyczajowe złożenie kwiatów przez delegacje miejskie, górnicze oraz reprezentujące  instytucje publiczne, podmioty prywatne i organizacje pozarządowe.

 

do góry