• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Wręczono Laury Knurowa oraz odsłonięto pomnik św. (..)

Wręczono Laury Knurowa oraz odsłonięto pomnik św. Barbary

30 Czerwca 2020

Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią Covid-19, w kameralnym gronie odbyły się poniedziałkowe uroczystości, podczas których uhonorowano tegorocznych laureatów Laurów Knurowa oraz udolnioną naukowo młodzież w ramach Stypendiów Prezydenta. Po uroczystej Gali w Kinie Scena Kultura, miała miejsce coroczna msza św. z okazji przypadającego na dzień 29 czerwca dnia św. Piotra i Pawła - patronów Kopalni Knurów.

Po mszy św. odbyło się symboliczne odsłonięcie pomnika św. Barbary na skwerze miejskim przy ul. Dworcowej/ul.Kopalnianej.

Poniedziałkowa Gala z okazji wręczenia Laurów Knurowa – najwyższego wyróżnienia miasta, miała nieco odmienny charakter od uroczystości z lat poprzednich, jakie pamiętamy w ramach Dni Knurowa. Ze względu na epidemię koronawirusa, odwołane zostały wszelkie imprezy masowe, a co za tym idzie Dni Knurowa 2020. Podjęto więc decyzję o zmianie daty uroczystej Gali, która odbyła się w kameralnych warunkach, przy zachowaniu środków ostrożności w postaci wolnych miejsc pomiędzy gośćmi oraz wręczonych przy wejściu na salę maseczek. Ograniczenia i obostrzenia nie wpłynęły jednak na uroczysty charakter wydarzenia, podczas którego Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Rzepa oraz Prezydent Knurowa Adam Rams wręczyli statuetki Laurów Knurowa tegorocznym laureatom -  Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie w kategorii instytucje, podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne oraz ks. dr Piotrowi Laryszowi w kategorii osób indywidualnych.
Decyzja o przyznaniu tych zaszczytnych wyróżnień została podjęta przez Radę Miasta Knurów podczas sesji w dniu 20.05.2020 r.
Podczas Gali zostały również przyznane stypendia Prezydenta Knurowa dla najzdolniejszych uczniów- finalistów i laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którym towarzyszyli rodzice oraz nauczyciele prowadzący.

Nagranie wideo uwieczniające Galę znajduje się TUTAJ

Tego samego dnia ok. godziny 11:00 na skwerze przy zbiegu ulic Dworcowej i Kopalnianej, odbyło się również odsłonięcie pomnika św.Barbary – Patronki Knurowa. Ważnym elementem uroczystości był moment umieszczenia kapsuły czasu, zawierającej Pamiątkowy Akt podpisany przez władze samorządowe Knurowa oraz nośnik pamięci z cyfrowym zapisem Albumu o Knurowie i archiwalnymi wydaniami tygodnika ,,Przegląd Lokalny".

Warto dodać, że w dniu 4 grudnia bieżącego roku, podczas obchodów związanych z Barbórką zaplanowano uroczyste poświęcenie pomnika patronki. Miejmy nadzieję, że ta uroczystość będzie mogła odbyć się już w szerszym gronie, bez obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. 

Rzeźbę stworzył światowej klasy artysta rzeźbiarz prof. Krzysztof Nitsch z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, natomiast odlew został wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych "GZUT".

 

 


{GALERIA:174}

udostępnij
do góry