• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Ograniczenia i zalecenia na czas walki z koronawirusem

Ograniczenia i zalecenia na czas walki z koronawirusem

12 Marca 2020

W związku z rosnącym zagrożeniem zarażenia się koronawirusem SARS-Cov-2, na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się w dniu wczorajszym Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego przy Prezydencie Knurowa. Omawiane były kwestie związane z działaniami prewencyjnymi i profilaktyką minimalizujuącą ryzyko i zarażenia się koronawirusem.

Przypomnijmy, że w czwartek 11 marca br. rząd podjął decyzję o zamknięciu od dzisiaj szkół, uczelni wyższych, kin, muzeów i instytucji kultury na dwa tygodnie. Ma to spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa w społeczeństwie.
Przerwa potrwa od 12 marca do 25 marca 2020 r., z czego pierwsze dwa dni (czwartek i piątek, 12-13 marca) to okres przejściowy. W okresie tym nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku, 16 marca br. zajęcia zostają zawieszone. Uczniowie nie przychodzą do przedszkola, szkoły, placówki oświatowej.

Powyższe decyzje mają moc obowiązującą w całym kraju. Nie są to jednak jedyne rozstrzygnięcia. W ślad za zamknięciem placówek oświatowych i państwowych instytucji kultury, w Knurowie od dzisiaj nie funkcjonują także miejskie obiekty sportowo-rekreacyjne: obie hale sportowe MOSiR, kompleks boisk przy ul.Ułanów, obie pływalnie kryte. Przez dwa tygodnie zamknięte będzie także Kino Scena KULTURA, klub Sztukateria oraz Dom Kultury w Szczygłowicach. Nieczynny jest również Dzienny Dom Senior + prowadzony przez MOPS Knurów.

Jak na razie, bez zakłóceń  funkcjonuje Urząd Miasta i podległe mu jednostki, jednakże wdrażane są dodatkowe środki ostrożności w postaci dozowników do dezynfekcji rąk, w widocznych miejscach umieszczane są instrukcje postępowania na wypadek stwierdzenia zarażenia, obowiązuje wzmożona profilaktyka higieny.

Numery Alarmowe: 800 190 590 - infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, 32/ 338 05 10, 32/ 338 05 11 kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gliwicach

W związku z zagrożeniem koronawirusem, Starostwo Powiatowe w Gliwicach wdrożyło pewne ograniczenia w procedurze załatwiania spraw w niektórych wydziałach, w celu zmniejszenia skupisk ludzkich. Starostwo zwraca się z prośbą, aby w tym trudnym czasie załatwiać tylko sprawy naprawdę ważne i terminowe. Zobacz szczegółową informację o zmianach.

 Równiez Zarząd Transportu Metropolitalnego podejmuje niezbędne czynności i środki zapobiegawcze. Jak wynika z komunikatu z dnia dziesiejszego, ZTM zawiesił sprzedaż biletów w pojazdach przez dwa tygodnie od 12 marca. Ponadto operatorom zalecono regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „na żądanie”. Natomiast mimo, że zajęcia w szkołach zostały odwołane, to nie wprowadzono rozkładów jazdy obowiązujących w dni robocze nieszkolne. Zobacz szczegółową informację o zmianach.

 

 

 

 

 

 

do góry