• język migowy
  • BIP
  • EU

Pora na mikroklimat

5 Listopada 2018

Pod koniec września bieżącego roku Prezydent Knurowa osobiście przekazywał plac budowy w parku „Oczko wodne” pod budowę miejskiej tężni, w efekcie czego rozpoczęto prace budowlane. Zgodnie z założonym harmonogramem, w pierwszym etapie zabezpieczono plac, a następnie wykonano prace rozbiórkowe.

Obiekt będzie spełniać zarówno rolę estetyczną, jak i przede wszystkim leczniczą. Za sprawą spływu grawitacyjnego wody solankowej po gałęziach tarniny rozpylana będzie solanka, która na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzyć będzie unoszące się aerozole zawierające m.in. jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas czy żelazo. Mikroklimat wytworzony wokół tężni będzie naturalnym leczniczym inhalatorem. Do dyspozycji użytkowników będą dodatkowe ławki, kosze, oraz dedykowane oświetlenie, natomiast w ramach zabezpieczenia inwestycji pojawi się system monitoringu.

Rozruch tężni solankowej rozpocznie się podczas najbliższej wiosny. Z uwagi na swoją budowę będzie ona funkcjonować sezonowo, w okresie od wiosny do wczesnej jesieni każdego roku.

Wykonanie inwestycji zostało powierzona firmie BBI Budownictwo sp. z o.o. z Wrocławia, która została wyłoniona w wyniku przeprowadzonego przetargu. Całkowity koszt wyniesie ok. 2 mln zł.

 

{GALERIA:154}

do góry