• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

9 Listopada 2018

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione 23.04.1937, zniesione przez Krajową Radę Narodową 22.07.1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r. Tegoroczne święto jest wyjątkowe z uwagi na swoją okrągłą setną rocznicę, z racji której w całej Polsce uroczystości mają jeszcze bardzie podniosły charakter.
W Knurowie obchody rozpoczną się od Mszy Św. za Ojczyznę w kościele pw. śś. Cyryla i Metodego, po której nastąpi przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich przy ul. Dworcowej. Udział zapowiadają m.in. władze miasta, służby mundurowe, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy.
Jako jedną z zaplanowanych na ten dzień atrakcji, można traktować udział Wojskowej Asysty Honorowej Kompanii Reprezentacyjnej 4. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach.

Ważnym elementem uroczystości będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 12:00, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Poza uroczystością pod pomnikiem, w mieście odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających 100 rocznicę święta – szczegóły na poniższym plakacie.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej postawy patriotycznej podczas obchodów.

Przypominamy, że w dniu 12.11.2018 Urząd Miasta będzie nieczynny z uwagi na przyjętą przez Sejm ustawę o dniu wolnym 12 listopada w zamian za przypadające w niedzielę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

 

 

 

 

do góry