• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Powstaje plan rewitalizacji tzw. "Starego Knurowa"

Powstaje plan rewitalizacji tzw. "Starego Knurowa"

22 Lipca 2016

Miasto Knurów zaplanowało dla obszaru III Kolonii szereg przedsięwzięć, na które planowane jest uzyskanie współfinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jeszcze w tym roku planuje się złożyć wnioski o dofinansowanie dla następujących projektów:

- Utworzenie lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach III Kolonii (ul. Słoniny 25-27)

- Rewitalizacja infrastruktury społecznej III Kolonii - odtworzenie infrastruktury służącej społeczeństwu

-Termomodernizacja zabytkowych budynków Starego Knurowa wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji

Pracownikom samorządowym odpowiedzialnym za realizację tego projektu zależy, aby plan został zrealizowany przy udziale mieszkańców. W związku z tym zaplanowano szereg spotkań, aby konsultować założenia Lokalnego Program Rewitalizacji na różnych etapach. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 26 lipca, o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

Oprócz mieszkańców, na spotkanie zaproszeni zostali miejscy radni, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, MOPS-u, KS Concordii Knurów oraz innych organizacji pozarządowych, kluczowych dla tej części miasta.

Przygotowania do rewitalizacji rozpoczęły się już kilka lat temu. To dużo więcej niż termomodernizacja budynków. Chodzi tu także o ożywienie wspólnej przestrzeni tej części Knurowa, tak, aby była bardziej przyjazna, sprzyjała tworzeniu międzysąsiedzkich więzi i miała ciepłe miejsce w sercach mieszkańców.

Projekty mieszkańców, które ostatecznie zostaną wybrane do wykonania, mogą być ciekawym uzupełnieniem programu rewitalizacji. Niewykluczone, że część pomysłów z Budżetu Obywatelskiego stanie się w przyszłości częścią tego programu.

Powstały już 3 projekty...

Pierwszy z nich dotyczy utworzenia lokali socjalnych w rewitalizowanych budynkach III Kolonii. Drugi to termomodernizacja zabytkowych budynków Starego Knurowa wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji. Kolejny dotyczy kompleksowego remontu tzw. beamcioka przy ul. Dworcowej 33 celem stworzenia tu w przyszłości socjalnego serca tej części Knurowa, w którym będzie się mieścić nadzorowane przez MOPS Centrum Wsparcia i Inicjatyw Społecznych. Według wstępnych założeń powstanie tu Klub Aktywizacji Zawodowej i Inicjatyw Obywatelskich, Klub Dziecka i Rodziny, a także Klub Wolontariatu. W budynku będą sale konferencyjno-szkoleniowe, osobne części: socjalna i administracyjno-biurowa, oczywiście – bez barier dla niepełnosprawnych.

Miasto liczy też na to, że uda się otrzymać środki na rewitalizację infrastruktury służącej społeczeństwu III Kolonii. Chodzi tu m.in. o zagospodarowanie skweru przy ul. Dworcowej. Są już nawet wstępne propozycje:

I. Rodzinny park rozrywki z placem zabaw, stolikami z planszami do gier i ciekawą roślinnością.

II. Park rekreacyjno-sportowy pomieściłby boisko, plenerową siłownię, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe czy też tor dla rowerzystów i rolkowców.

III. Park tematyczny nawiązujący do historii regionu. Te wizje to tylko punkt wyjścia do dyskusji o ostatecznym kształcie przestrzeni przy Dworcowej.

Miasto we współpracy z Fundacją Rozwoju Lokalnego planuje także wspólną realizację projektów z obszaru aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i wsparcia samozatrudnienia.

Rewitalizacja Starego Knurowa to przedsięwzięcie obliczone na lata pracy i bardzo kosztowne. W pewnym sensie uciążliwe dla mieszkańców – przeprowadzki związane z termomodernizacją to niewątpliwy wysiłek. Ale warto podjąć ten trud, aby dzielnica odzyskała dawny blask. Tym bardziej, że jest to jedno z najciekawszych robotniczych osiedli Górnego Śląska.

 

 

 

 

 

 

 

 

udostępnij
do góry