• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc miasta

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc miasta

7 Maja 2020

Jak wynika z materiałów opublikowanych przez Dziennik Gazeta Prawna w numerze 86 z 5 maja br. w artykule pt. ,,W 97 gminach wprowadzono zwolnienia dla firm", tylko 4% miast i gmin w Polsce zdecydowało się pomóc przedsiębiorcom w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości za okres 3 miesięcy. Wśród nich jest Knurów.

Przypomnijmy, że z inicjatywy Prezydenta Knurowa A.Ramsa, podczas sesji Rady Miasta Knurów w dniu 17 kwietnia br. przyjęto bardzo ważny dokument, wprowadzający zwolnienia dla firm z podatku od nieruchomości z powodu COVID-19. Według wspomnianego już artykułu Gazety Prawnej, w naszym województwie na taki krok zdecydowały się jeszcze tylko Zabrze i gmina Gorzyce.

Uchwała o częściowym zwolnieniu z podatku od nieruchomości jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje ekonomiczne, jakie spotykają przedsiębiorców objętych zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w związku z epidemią koronawirusa. W ten sposób Knurów skorzystał z uprawnienia, jakie samorządowcom daje ustawa sejmowa z 30 marca br. zwana tarczą 1.0.

Przepisy wchodzą w życie od piątku 8 maja 2020r.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność na terenie Knurowa i byli objęci częściowym lub całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w związku z epidemią koronawirusa, mogą liczyć na zwolnienie przez miasto z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości w zakresie gruntów, budynków i budowli (lub ich części) związanych z tą właśnie działalnością.

Zwolnienie dotyczy okresu 3 miesięcy: kwietnia, maja i czerwca br. pod warunkiem, że przedsiębiorca odczuł pogorszenie płynności finansowej na skutek spadku sprzedaży towarów lub usług. Ważne jest też, aby nie posiadał zaległości w stosunku do Gminy Knurów z tytułu podatku od nieruchomości na dzień 31.12.2019r.

Aby skorzystac z pomocy, najpóźniej do 31 lipca 2020r. przedsiębiorca (podatnik) zobowiązany jest złożyć:

  • korektę informacji o nieruchomościach lub obiektach budowlanych lub korekty deklaracji na podatek od nieruchomości wraz z załącznikami
  • informację o sytuacji finansowej w związku z COVID-19 (załącznik nr 1 do Uchwały),
  • oświadczenie o zgodności danych wskazanych we wniosku z księgami rachunkowymi (załącznik nr 2 do Uchwały),
  • formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (załącznik nr 3 do Uchwały).

 

Dokumenty można składać elektronicznie za pomocą systemu SEKAP, drogą pocztową lub osobiście w Urzędzie Miasta Knurów przy ul. dr Floriana Ogana 5 (w godzinach pracy Urzędu).

 

Do pobrania:

Uchwała Rady Miasta Knurów wraz załącznikami do wypełnienia

udostępnij
do góry