• język migowy
  • BIP
  • EU

Radosna Szkoła

14 Listopada 2013

W ubiegłym tygodniu kolejne knurowskie szkoły podstawowe wzbogaciły się o nowe, kolorowe place zabaw, wybudowane przy współudziale środków z rządowego programu "Radosna szkoła". Miejska Szkoła Podstawowa nr 6 i Miejska Szkoła Podstawowa nr 4 zamykają listę szkół, które wyposażono w bezpieczne place. Tym samym, we wszystkich miejskich "podstawówkach" dzieci mogą korzystać z kreatywnych i kolorowych miejsc do zabawy.

Tylko w tym roku na budowę placów zabaw przeznaczono środki wysokości blisko 416 tysięcy złotych, z czego 195 tysięcy złotych pochodziło z dotacji w ramach programu "Radosna szkoła". Natomiast wyposażenie wszystkich miejskich szkół podstawowych z kolorowe place zabaw wyniosło w sumie blisko 1,5 mln złotych, z czego blisko 700 tysięcy złotych pochodziło z rządowej dotacji, natomiast blisko 760 tysięcy złotych z budżetu gminy.

Wszystkie place są podobnie wyposażone. Przestrzeń placu podzielona jest na część zabawową i część wypoczynkową. Dzieci mają do dyspozycji m. in. drabinki do małych akrobacji, ścianki wspinaczkowe, równoważnie, zjeżdżalnie i kolorowe huśtawki. Ponadto na placu znajdują się ławeczki, na których można spocząć. Wszystkie place są ogrodzone, a także wyposażone w bezpieczną nawierzchnię, chroniącą dzieci przed urazami w wyniku upadku.

 Place zabaw, wybudowane w ramach programu "Radosna Szkoła" mają ciekawą, radosną kolorystykę, która wynika z ustaleń programowych. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, szkolny plac zabaw powinien być przygotowany do prowadzenia z dziećmi różnych form zajęć ruchowych (na przykład pokonywania przeszkód, wspinania, czworakowania, przeskoków, przeplotów czy zwisów). A to wszystko w celu umożliwienia młodszym dzieciom podejmowania aktywności fizycznej w sposób, który pozwoli na rozładowanie napięcia emocjonalnego i fizycznego, wynikającego z ograniczenia spontanicznej aktywności w trakcie zajęć prowadzonych w klasach.

Tabela "Radosna Szkoła"

 

  

do góry