• język migowy
  • BIP
  • EU

Smog w oku drona

12 Grudnia 2019

Od pewnego czasu na Śląsku, jak również w całym kraju doświadczamy wyraźnego ochłodzenia związanego z obecną porą roku. Naturalnym zachowaniem w takie dni, jest zapewnienie ciepła w naszych domach. Niestety część z nas wykorzystuje do tego celu śmieci, paląc je w swoich piecach. Takie zachowanie doprowadza do wydzielania się szkodliwych dla zdrowia substancji w dymie, które wdychamy przebywając na powietrzu.

Straż Miejska w Knurowie podjęła walkę ze smogiem, używając w tym celu specjalistycznego drona. Urządzenie funkcjonuje niczym latające laboratorium, pobierające próbki i dokonujące ich analizy. Wyniki przeprowadzonych badań dokładnie określą, jaki rodzaj wyziewów emituje komin, wskazując, czy spalane są materiały, których spalać nie wolno. Wykrycie zabronionego procederu daje strażnikom (lub innym upoważnionym do tego służbom) podstawę do reakcji – ukarania bądź napomnienia sprawcy.

Na początku tego tygodnia sprzęt latał nad Knurowem w rejonie Fińskich Domków, jednak planowana jest kontrola w innych częściach miasta.

Przypomnijmy, że za niezgodne z prawem spalanie odpadów można się narazić na spore nieprzyjemności. Grozi za to mandat, grzywna (uwzględniająca m.in. koszt kontroli i analizy próbek), a nawet ograniczenie wolności.

 

foto: Przegląd Lokalny

 

do góry