• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/System rowerów miejskich najprawdopodobniej od czerwca w (..)

System rowerów miejskich najprawdopodobniej od czerwca w Knurowie

5 Marca 2020

Badana jest oferta przetargowa firmy, która podjęła się uruchomienia pilotażowego systemu wypożyczalni rowerów miejskich.. Pelną kwotę na wdrożenie systemu zabezpieczono w budżecie gminy na wczorajszej sesji Rady Miasta.

System rowerów miejskich z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach Polski. Wśród najbliższych nam lokalizacji można wymienić na przykład Gliwice i Zabrze, gdzie firma Nextbike świadczyła, bądź świadczy tego typu usługi w charakterze operatora. Dlatego tylko kwestią czasu było, kiedy i w Knurowie mieszkańcy będą mieli swój własny system. Okazją ku temu jest stale powiększająca się sieć ścieżek rowerowych budowanych przez Gminę przy okazji inwestycji drogowych, jak choćby aktualnie- wzdłuż ulicy Szpitalnej, czy w ubiegłym roku  w rejonie KSSE. 

Dlatego też, przygotowując w zeszłym roku projekt budżetu miasta na 2020 rok, zaplanowano takie zadanie z myślą o przyszłym przetargu na wyłonienie dostawcy systemu. Po przyjęciu budżetu gminy przez Radę Miasta Knurów w grudniu 2019 roku można było uruchomić procedurę zamówienia publicznego, efektem której było złożenie oferty na przygotowanie, uruchomienie i prowadzenie przez okres 5 miesięcy pilotażowego systemu rowerów miejskich w Knurowie.

Aktualnie, trwają jeszcze ostatnie czynności weryfikujące dokumentację ofertową, wszystko jednak wskazuje na to, że firma Nextbike zostanie wykonawcą systemu w Knurowie.

Pilotażowy system uruchomiony zostanie do 1 czerwca 2020r. i funkcjonować będzie przez 5 miesięcy bieżącego roku.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, na system składać się będą 3 bazowe, działające przez okres 5 miesięcy i 1 sezonowa, funkcjonująca w okresie letnim przez 3 miesiące; w rejonie kąpieliska Leśne Zacisze. Lokalizacja dla stacji bazowych zostanie wstępnie wytypowana przez Urząd, jednakże ostateczną decyzję podejmą mieszkańcy w formie głosowania. Do dyspozycji użytkowników będą 32 rowery, z czego 4 typu ,,tandem”. Zakłada się po 8 rowerów na każdą stację.

Korzystanie z roweru  przez pierwsze 15 min od chwili wypożyczenia roweru ze stacji do chwili zwrotu na dowolną stację będzie darmowe. W kolejnych odcinkach czasowych wyniesie: do pełnej godziny- 1 zł,  od 61 do 120 minut - 2 zł, od 121 do 180 minut - 3 zł, od 180 do 240 oraz każda kolejna godzina - 4 zł. Maksymalny łączny czas wypożyczenia roweru wyniesie 12 godzin, po czym musi nastąpić zwrot roweru do jednej ze stacji. Interwał czasowy pomiędzy zwrotem roweru, a wypożyczeniem następnego ustalony zostanie na 15 minut.

             

zdjęcie poglądowe rowerów miejskich w systemie Nextbike, żródło: https://strefainwestorow.pl

   

do góry