• język migowy
  • BIP
  • EU

Tężnia solankowa już działa

29 Kwietnia 2019

Budowa tężni solankowej dobiegła końca. Efektem kilkumiesięcznych prac jest okazały obiekt, który stanął w parku miejskim ,,Oczko wodne” przy ul.Ułanów.

Inwestycja ta, zrealizowana przez samorząd Knurowa, jest odpowiedzią na postulaty i oczekiwania mieszkańców, którzy od teraz będą mieli okazję wzmocnić odporność zażywając leczniczych inhalacji, a także dobrze wypocząć. Przez cały sezon plenerowy, od wiosny do jesieni, będzie można korzystać z dobroczynnych i zdrowotnych walorów, jakie ma  tężnia solankowa, pospacerowac po parkowych ścieżkach, wejść pod zadaszone pergole, czy też po prostu usiąśc na ławce i pooddychać solankowym mikroklimatem.

Z tej okazji, w sobotę 27 kwietnia br. odbyła się uroczystość przekazania obiektu do użytku. Symbolicznego otwarcia dokonał Prezydent Knurowa Adam Rams w obecności zaproszonych gości. Nasze miasto dzięki tej inicjatywie odwiedził m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz, Członek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Grzegorz Kwitek oraz przedstawiciele firm projektowych i budowlanych, które odpowiadały za fazę inwestycjną. Nie zabrakło również Przewodniczącego Rady Miasta Knurów Tomasza Rzepy wraz z radnymi, zarządcy terenu i inwestycji – Prezesa PWiK sp. z o.o. w Knurowa  Bogusława Tyszkowskiego, a także zastępców Prezydenta Miasta- Krystyny Kosteleckiej i Piotra Surówki.

Centrum Kultury odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości, zadbało o odpowiednią oprawę. Tak więc zaproszone zostały zespoły taneczne działające przy CK w Knurowie – pod okiem Joanny Kusy Szpotańskiej i Mileny Karpińskiej, Strażacy z PSP JRG Knurów wykonali pokaz ratownictwa medycznego, angażując chętnych mieszkańców w praktyce. Przybyłych mieszkańców rozgrzał zespól One Step Active Studio – gorącą zumbą, wspólnym tańcem i fitnessem. Zajęcia sportowe w formie rozgrzewki poprowadzili biegacze z Klubu Biegacza ORŁY z Knurowa, był też pokaz jazdy na rolkach – w wykonaniu Łukasza Malewskiego z 4skater oraz pokaz Tai-Chi i nauki prawidłowego oddechu zaprezentowanego przez Michała Borsuka.
Najmłodsi mieli okazję poskakać na nieodzownych przy imprezach plenerowych dmuchańcach, posmakować lodów rzemieślniczych od knurowianina z Rybnika, w strefie zdrowia można było dokonać bezpłatnego przeglądu stomatologicznego, zasięgnąć konsultacji dietetyka żywieniowego, dokonać diagnostyki akupunkturowej, spróbować wody zdrojowej, a w punkcie knurowskiej Straży Miejskiej oznakować swój rower.

Swoje stoiska przygotował Zespół Opieki Zdrowotnej w Knurowie, który oferował pomiar ciśnienia i cukru we krwi, Fundacja DKMS, która rejestrowała potencjalnych dawców komórek macierzystych oraz knurowskie organizacje pozarządowe Honorowi Dawcy Krwi, a także Stowarzyszenie Diabetyków.


TĘŻNIA DOSTĘPNA JEST BEZPŁATNIE we wszystkie dni tygodnia od wiosny do jesieni.

 

Do budowy tężni wykorzystano możliwie jak najwięcej naturalnych elementów. Wnętrze drewnianej konstrukcji ma długość 24 m, a jej wysokość to 7m. Wypełnione wiązkami z gałązek tarniny, na które przy pomocy specjalnego agregatu, z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod obiektem znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie określonego roztworu chlorku sodu w wodzie. Istotną kwestią do uzyskania najwyższych właściwości tężni jest pogoda. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, natomiast w dni deszczowe i mgliste tężenia jest mniejszy.

{GALERIA:162}do góry