• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Tydzień z badaniami mammograficznymi

Tydzień z badaniami mammograficznymi

6 Sierpnia 2019

W nadchodzący czwartek i piątek 8-9 sierpnia br., a po weekendzie w poniedziałek i wtorek 12-13 i sierpnia br. w Knurowie odbędą się bezpłatne badania mammograficzne organizowane przez Instytut Onkologii - Centrum im. M. Skłodowskiej-Curie z Gliwic. Specjalny mammobus zaparkowany będzie na parkingu przy sklepie Intermarche przy ul.Szpitalnej w Knurowie.

Panie, które do wtorku nie zdążą skorzystać z mammobusu Instytutu Onkologii, będą mogły to zrobić w środę 14 sierpnia br. w godzinach od 8.00 do 15.00 w ramach oferty firmy LUX MED, który swój własny mammobus wystawi przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul.S.Batorego.

W obu przypadkach badania są bezpłatne w ramach kontraktu z NFZ.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu kilku zdjęć rentgenowskich. Pozwala ona na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.  Istotnym elementem opisu badania jest ocena porównawcza z poprzednimi obrazami, dlatego osoby, które wykonywały już tego typu badania, są proszone o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii. Paniom, u których zaistnieje konieczność wykonania badań uzupełniających personel mammobusu udzieli wszelkich wskazówek i pomoże w umówieniu dogodnego i szybkiego terminu dalszych badań.

Bezpłatna mammografia dostępna jest dla pań w wieku 50-69 lat

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

W przypadku firmy LUX MED, osoby zainteresowane badaniem są proszone o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie internetowej  http://www.mammo.pl/formularz.

 

 

 

mammobus firmy Lux Med (żródło: internet)

do góry