• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Wspomnienie uroczystości nadania miastu patronki

Wspomnienie uroczystości nadania miastu patronki

16 Lipca 2018

W dniu jutrzejszym minie dokładnie miesiąc od uroczystego nadania miastu patronki - św. Barbary. Mimo krótkiego czasu od tego wydarzenia, można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że był ty szczególny dzień który zapisał się w najnowszej historii Knurowa.

Z tej okazji telewizja TVT Rybnik przygotowała materiał retrospekcyjny, w którym zapisane zostały najważniejsze chwile związane z niedzielnymi uroczystościami. Przypomnijmy, że 17 czerwca br. nasze miasto odwiedził metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, który podczas spotkania w Ratuszu Miejskim z radnymi oraz zaproszonymi gośćmi wręczył na ręce Prezydenta Adama Ramsa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Knurów Tomasza Rzepy dekret Kongregacji watykańskiej, która w imieniu Papieża Franciszka zatwierdziła wniosek o nadanie miastu świętej patronki.

Geneza kultu św. Barbary sięga 306 r.n.e., kiedy to przyszła święta poniosła męczeńską śmierć za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej. Odtąd św. Barbara stała się patronką osób narażonych na śmierć nagłą i niespodziewaną.
W Polsce szczególnie czczona jest na Górnym Śląsku, jako opiekunka górników. Jej obraz lub figura znajduje się w każdej kopalnianej cechowni i w wielu górniczych domach. Nie inaczej jest w Knurowie, gdzie już w 1857 r. poświęcono jej kaplicę w Krywałdzie. Kolejnym symbolem obecności św. Barbary w historii Knurowa jest poświęcona w 1908 r. szklana mozaika, znajdująca się w cechowni knurowskiej kopalni. Nieprzerwanie od 110 lat, przed jej wizerunkiem modlą się kolejne pokolenia górników, prosząc o szczęśliwy powrót z szychty.

Po uroczystości w Ratuszu, metropolita katowicki koncelebrował mszę świętą w kościele pw. śś. Cyryla i Metodego, podczas której zawierzył miasto opiece św. Barbary. Na pamiątkę tego wydarzenia, artysta rzeźbiarz prof. Krzysztof Nitsch wykonał miniaturę rzeźby Patronki, która w pełnej okazałości stanie na skwerze przy ul. Dworcowej. Począwszy od dnia jutrzejszego, rozpocznie się pelegrynacja figury, która odwiedzi wszystkie parafie w Knurowie.

 

 


 

{GALERIA:151}

do góry