• język migowy
  • BIP
  • EU

XI Pielgrzymka Biegowa

14 Września 2016

We wtorkowy poranek 13 września 2016r. spod pomnika Poległych Górników KWK ,,Wujek" ruszyła XI pielgrzymka knurowskich biegaczy do grobu błog. księdza Jerzego Popiełuszki. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął m.in. Prezydent Knurowa Adam Rams.  

Pomysłodawcą biegu jest Marian Gruszka, który podkreśla, że idea zrodziła się w Knurowie na spotkaniach parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Niezmiennie od lat, organizacyjnie w przygotowaniu biegu pomaga  Stowarzyszenie Moja Gmina Nasz Powiat - Knurów, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności,  NSZZ „Solidarność”.

Pielgrzymka rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a następnie przemarsz pod pomnik Poległych Górników KWK „Wujek" gdzie uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów. Sygnał do startu dał wojewoda śląski, któremu towarzyszyli przedstawiciele okolicznych samorządów lokalnych. W skład pilegrzymi, która liczy 30 osób, wchodzą też biegacze z Knurowa, którzy mają do pokonania 320 km. Z kolei z Olsztyna, sprzed Pomnika Wolności Ojczyzny wyruszyli rowerzyści, którzy do przejechania mają ponad 250 km. W pielgrzymce rowerowej uczestniczy 37 osób, wśród nich są osoby niepełnosprawne jadące na wózkach.

Obie pielgrzymki połączą się w dniu dzisiejszym (środa 14 września) w Warszawie. Wspólnie dotrą już do grobu bł. ks. Popiełuszki na Żoliborzu. Po powitaniu biegaczy i złożeniu wieńców na grobie, odbędzie się msza św. w sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

   

uczestnicy biegu składają kwiaty pod pomnikiem poległych górników. fot. redakcja ,,Przegląd Lokalny"

     

po zlożeniu kwiatów biegacze wyruszyli w trasę  fot. redakcja ,,Przegląd Lokalny"

 


udostępnij
do góry