• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Z wizytą u przyjaciół na Słowacji

Z wizytą u przyjaciół na Słowacji

29 Kwietnia 2016

,,Svit.kom" to projekt społeczno-kulturalny realizowany przez słowackie miasto Svit, przy udziale m.in. miast partnerskich, w tym Knurowa. Z tej okazji, w najbliższy weekend między piątkiem 29 kwietnia, a niedzielą 1 maja br., na Słowacji gościć będzie młodzież, artyści oraz niepełnosprawni z Knurowa.

Miasto Svit już po raz drugi organizuje festiwal, przedmiotem którego jest prezentacja lokalnej kultury, w wykonaniu nie tylko twórców ludowych, ale i różnego rodzaju środowisk artystycznych i zespołów amatorskich z okolicznych miejscowości. Festiwalowi towarzyszy kiermasz, podczas którego prezentowane są produkty regionalne, a organizacje pozarządowe i mieszkańcy mogą wziąć udział w różnego rodzaju zawodach sportowych i zręcznościowych. W programie przewidziane są również imprezy towarzyszące, jak debaty, wystawy, czy też spotkania autorskie.

Nowością w tym roku jest fakt uzyskania dofinansowania unijnego dzięki wspólnemu projektowi, przygotowanemu przez Svit oraz miasta partnerskie, w tym Knurów. Pozwoli to na sfinansowanie pobytu 27 osobowej grupy, która reprezentować będzie nasze miasto w tym wydarzeniu. Przed lokalną publicznością wystąpi z mini recitalem kwartet saksofonowy Orkiestry Dętej KWK Knurów oraz zespół wokalno-taneczny, pod kierownictwem Agnieszki Witomskiej, na co dzień wspólpracujący z knurowskim Centrum Kultury.

Projekt Svit.kom będzie również szansą do nawiązania pierwszych kontaktów przez Młodzieżową Radę Miasta Knurów ze swoimi rówieśnikami ze Słowacji. Oprócz młodzieży i artystów, w skład delegacji z Knurowa wejdą także osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami z knurowskiego Caritasu, którzy przedstawią specjalny materiał filmowy, poświęcony tematyce pracy w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Spotkanie przedstawicieli miast partnerskich to także okazja do rozegrania tradycyjnego turnieju piłkarskiego, w którym wezmą udział drużyny z Knurowa, Svit-u i Czeskiej Trzebowej. 

Zobacz mini relację z zeszłorocznej edycji projektu ,,Svit.kom"

 

do góry