• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Zostań Dawcą Szpiku z Fundacją Unia Bracka

Zostań Dawcą Szpiku z Fundacją Unia Bracka

13 Listopada 2014

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka.  Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. 

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów Fundacja Unia Bracka podjęła współpracę z Fundacją DKMS organizując w 20 Przychodniach Brackich Dni Dawcy Szpiku.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez  dużej  nadwagi). Zajmuje to  tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy,  którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. 

Gdzie można się zarejestrować?

Każda osoba odwiedzająca w okresie do 27 listopada jedną z 20 Przychodni Brackich oraz spełniająca wymagania rejestracyjne (wiek, stan zdrowia itp.)  może zarejestrować się jako dawca. Rejestracja trwa tylko kilkanaście minut i odbywa się zazwyczaj w gabinecie diagnostyczno-zabiegowym wybranej przychodni.

W Przychodni przy ul.Dworcowej 3 w Knurowie zapisy odbywają się w godzinach od 7.00 do 18.00, a w przychodni w Szczygłowicach przy ul.Parkowej 1 od godz. 9.00 do 17.00. Informacji o warunkach rejestracji można dowiedzieć się także dzwoniąc pod numer telefonu 32 235 13 41 (Knurów) bądź 32 236 35 99 (Szczygłowice).

do góry