• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Darz Bór- wszystkim myśliwym i leśniczym!

Darz Bór- wszystkim myśliwym i leśniczym!

16 Lipca 2014

Dzięki umowie podpisanej z miastem na wsparcie zadań z zakresu działań proekologicznych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Koło Łowieckie ,,Cyranka” w Knurowie realizuje w roku bieżącym  projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych.

W planach są spotkania z dziećmi i młodzieżą na terenie obwodu łowieckiego, a więc przede wszystkim w rejonie kompleksów leśnych Krywałdu i Szczygłowic oraz domku myśliwskiego, wykorzystywanego przez Koło w bieżącej działalności statutowej.

Celem projektu jest kształtowanie wśród młodego pokolenia właściwego wizerunku myśliwych oraz pogłębianie wiedzy o aspektach związanych z ochroną przyrody i opieką nad zwierzętami. Sadzenie drzewek, dokarmianie zwierzyny w lesie, sprzątanie lasu, ale także ognisko integracyjne z opowieściami myśliwych o zwyczajach i tradycjach łowieckich,  to tylko część oferty Koła Łowieckiego ,,Cyranka”.

W pierwszej części projektu, jeszcze przed wakacjami, udział wzięły dzieci z pierwszych klas Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie, które uczestniczyły w żywej lekcji przyrody. Honory gospodarza pełnił leśniczy Piotr Nieszporek, obecni byli także członkowie Koła Artur Bargiel, Tadeusz Musiał, Zygmunt Knapik i Wojciech Zajdowicz.

Myśliwi umożliwili dzieciom poznanie lasu oraz tajemnic leśnych zwierząt, zwłaszcza dzików. Pan Marek Starościk ciekawie opowiadał o zwyczajach ssaków występujących w naszych lasach i sposobie ich dożywiania przez myśliwych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami leśnej zwierzyny i poobserwować pracę myśliwych związaną z dokarmianiem zwierząt. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzali gospodarstwo wokół domu myśliwych i wysłuchali legendy o patronie myśliwych św. Hubercie. Spotkanie zakończyło się ogniskiem przygotowanym przez członków Koła połączonym z pieczeniem kiełbasek i słodkim poczęstunkiem. Wielką atrakcją było wręczenie dzieciom upominków zakupionych przez członków Koła Łowieckiego „ Cyranka”.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, dzieci dowiedziały się wiele o życiu i zwyczajach leśnych zwierząt. Czuły się potrzebne i  pomocne , ponieważ  przyczyniły się do gromadzenia karmy dla zwierząt zimą, spędziły także aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Materiał przygotowano we współpracy z wychowawcami  klas 1b i 1c MSP nr 1 w Knurowie

 

Uczniowie klas 1b i  1c  z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie  (fot. ze zbiorów Ewy Porwoł i Doroty Seńków)

 

 


do góry