• język migowy
 • BIP
 • EU

Jak radzić sobie z upałami?

26 Czerwca 2019

Od kilku dni w całej Polsce doświadczamy fali upałów, która niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi, a także zwierząt. Poniżej przedstawiamy wiele cennych informacji związanych z przetrwaniem tych skrajnych temperatur.

 

Bezpieczne zasady zachowania się w czasie upałów

Osoby powyżej 60. roku życia są najbardziej narażone na skwar i spiekotę. Ale jeżeli nie masz dobrej kondycji fizycznej lub jeśli cierpisz na choroby serca, cukrzycę lub problemy z oddychaniem, również zaliczasz się do grupy wysokiego ryzyka, ponieważ duże upały mogą osłabić zdolności ciała do regulowania swojej podstawowej temperatury.

Problem upałów dotyczy także dzieci poniżej drugiego roku życia, które nie zdążyły w pełni wykształcić systemów regulacji temperatury ciała. Wyczerpanie cieplne jest najlżejszą formą choroby związanej z upałami. Może ono wystąpić u osób, które przez wiele dni narażone były na wysokie temperatury i nie zdołały uzupełnić wody i soli, którą utraciły w wyniku pocenia się. Do typowych objawów ostrzegawczych należą skurcze, znużenie, zawroty głowy oraz mdłości.

Jeżeli nie podejmie się środków zaradczych, wyczerpanie cieplne może przekształcić się w udar cieplny, do którego dochodzi, kiedy ciało nie jest w stanie kontrolować swojej temperatury wewnętrznej: mechanizmy potliwości zawodzą, a ciało nie potrafi się schłodzić.

Jak temu zaradzić?

 • Chroń skórę przed oparzeniem

W upalne dni warto, abyś zmienił swoje zachowanie. Nie chodzi o jakąś rewolucję, ale o wykazanie się większą dozą rozsądku. Między godziną 10.00 a 16.00 lepiej nie planuj wytężonego wysiłku fizycznego i unikaj dłuższego przebywania na słońcu. Gdy musisz wyjść z pomieszczenia – chroń się w cieniu, noś kapelusze lub czapkę z daszkami i okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem pochłaniającym promieniowanie UVA i UVB.

 • Poć się na zdrowie

Zbyt wysoka temperatura potrafi w dużym stopniu zakłócić pracę organizmu, który do pewnego stopnia potrafi się przed nią bronić sam. Uruchamia wtedy szereg tzw. reakcji termoregulacyjnych, zapobiegających przegrzaniu. Największe zasługi w obronie organizmu przed wysoką temperaturą ma pot, a konkretnie – gruczoły potowe. Rosnąca temperatura pobudza je do zwiększonej produkcji potu, który parując – schładza organizm.

 • Pij więcej, niż masz ochotę

Wraz z potem, prócz ciepła, usuwasz z organizmu wodę i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sole mineralne. Dlatego podczas upałów, niezależnie czy masz pragnienie czy nie, pij minimum 2 litry płynów dziennie, np. wody mineralnej, soków, herbatek ziołowych lub owocowych. Co pić w czasie upałów? Nie polecamy napojów zawierających kofeinę ze względu na jej działanie moczopędne i pobudzające. Podczas upałów lepiej unikaj także alkoholu. Pamiętaj! Gdy pijesz za mało, grozi ci odwodnienie i udar cieplny!

 • Uwaga na leki podczas upałów!

Uważać powinni chorzy stale zażywający leki, szczególnie moczopędne i stosowane przy schorzeniach psychicznych. W odwodnionym organizmie stężenie leku staje się większe, a wtedy łatwo o jego przedawkowanie. Na czas upałów zazwyczaj lekarze doradzają odstawienie leków rozkurczowych i mających wpływ na proces pocenia się.

 • Jak przeżyć upał w mieście?

• unikaj wychodzenia na słońce i większego wysiłku fizycznego w godzinach od 10.00 do 16.00,
• jeśli chcesz się opalać, to ekspozycję na słońce zwiększaj stopniowo od kilku minut do max. 20-30 min. dziennie,
• przed wyjściem na słońce posmaruj się kremem z wysokim filtrem (anty-UVA i anty-UVB) – nakładać je co 2 godziny,
• przed wyjściem z domu zakładaj czapkę z daszkiem lub kapelusze oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem,
• pij min. 4 litry płynów – najlepiej z elektrolitami,
• ubieraj się w jasne, lekkie ubrania z naturalnych tkanin i przewiewne, szmaciane buty lub sandały,
• miejsca łatwo odparzające się często myj, a po dokładnym osuszeniu posypuj je talkiem,
• kilka razy w ciągu dnia schładzaj się niezbyt lekko ciepłym prysznicem,
• schładzaj pomieszczenia, w których przebywasz rozwieszając w nich mokre prześcieradła lub ręczniki, ustawiając miski z zimną wodą (także z lodem) lub zamrożone butelki z wodą i zamykając okna od zachodniej i południowej strony.


W Knurowie podczas upałów można schłodzić się przy kurtynie wodnej, których są 3 w mieście: Szczygłowice, park przy ul. dr. F. Ogana, CH Merkury.


Bezpieczne korzystanie z kapielisk

Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

 • W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
 • Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
 • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
 • Nie baw się w przetapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów,
  z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji
  i wygłupów)
 • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby
 

Bezpieczne zasady zachowania się w lesie w czasie zagrożenia pożarowego

1.W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m. od granicy lasu zabronione jest wykonywanie czynności mogących wywołać pożar a w szczególności:
- rozniecanie ognia - pamiętaj , że przy III stopniu zagrożenia pożarowego palenie ognisk w lesie jest zabronione).
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

2. Gdy wchodzisz do lasu poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak dowiedz się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu jaki obowiązuje w danym dniu, dostosuj się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

3. Nie wchodź na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.

4. Poruszaj się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.


udostępnij
do góry