• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Nagrobek ks. Alojzego Koziełka w nowej odsłonie

Nagrobek ks. Alojzego Koziełka w nowej odsłonie

5 Listopada 2015

Pomnik wymagał odnowienia, z tym zgodzi się każdy. Odrestaurowany nagrobek prezentuje się godnie i podkreśla rangę osoby, jaką był ksiądz Alojzy Koziełek.

To właśnie ten kapłan zapoczątkował i doprowadził do końca budowę kościoła pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego, przerwaną wybuchem II wojny światowej. Był cenionym duszpasterzem, społecznikiem, człowiekiem rozmiłowanym w tradycji, a przede wszystkim wielkim patriotą. Napisał pierwszą monografię  Knurowa pt. „Knurów i Krywałd. Kronika na tle historii ziemi gliwickiej”. Spoczął we wspólnej mogile ze swoim rodzeństwem.

Gmina Knurów kultywuje miejscowe tradycje i roztacza opiekę nad lokalnym dziedzictwem kulturowym, dlatego z budżetu gminy przekazano w formie dotacji kwotę 20 tysięcy złotych na renowację nagrobku. Przekazanie dotacji odbyło się na podst. procedury konkursowej w opraciu przepisy ustawy o wolontariacie i pożytku publicznym. Ofertę na renowację nagrobka złożyła parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, która dodatkowo wniosła wkład własny w wysokości 5 tys. złotych w postaci pracy wolontariuszy.

Oficjalna uroczystość rocznicowa związana ze śmiercią zasłużonego dla miasta księdza Alojzego Koziełka planowana jest na 20 listopada 2015.

            

 

 

udostępnij
do góry