• język migowy
  • BIP
  • EU
Strona główna/Miasto/Informacje o Knurowie/Aktualności/Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

8 Listopada 2023

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795-1918). Święto zostało ustanowione 23.04.1937, zniesione przez Krajową Radę Narodową 22.07.1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r. Jak co roku, w całej Polsce uroczystości mają podniosły charakter.

W Knurowie obchody rozpoczną się od uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. śś. Cyryla i Metodego, po której nastąpi przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich przy ul. Dworcowej. Udział zapowiadają m.in. władze miasta, oficjalne delegacje organizacji miejskich, poczty sztandarowe, służby mundurowe, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy.

Po uroczystościach pod pomnikiem, będzie można udać się w rejon estrady plenerowej w parku przy ul. dr. F. Ogana, gdzie odbędzie się piknik militarny, który będzie kolejną edycją tego wydarzenia.

W dniu 11.11.2023 odbędzie się również 5 edycja Knurowskiego Biegu Niepodległości, podczas którego blisko 400 biegaczy uczci na sportowo święto patriotyczne. Start biegu zaplanowano na godzinę 14:30 i potrwa ok. godziny. W tym czasie można spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym w rejonie trasy biegu, który będzie przebiegać przez następujące ulice: start Al. Lipowa przy Hali MOSiR, łącznik pomiędzy Al. Lipową i ul. Witosa, ul. Lotników, deptak Os. WP II, ul. Szpitalna, droga do KSSE, ul. 26-go Styczna, ul. Wiosenna, Deptak Os. WP II, ul. Lotników, łącznik pomiędzy Al. Lipową i ul. Witosa, Al. Lipowa i powrót do linii startu.

Tego dnia odbędzie się też ciekawe wydarzenie zorganizowane przez knurowskich harcerzy. Druhowie zapraszają do „Feliksówki” w Knurowie-Krywałdzie, gdzie będzie pieczenie kiełbasek, śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz kontenera specjalistycznego, a także będzie można posmakować wybornych rogali świętomarcińskich - zapisy pod linkiem: https://forms.gle/omLMoE44sDxx7mR18

Obchody Święta Niepodległości w Knurowie potrwają nieco dłużej, za sprawą koncertu patriotycznego „Uwięziony ptak nie śpiewa” w wykonaniu Studia Piosenki i Musicalu z Knurowa. Wydarzenie odbędzie się w środę 15.11.2023 o godzinie 18:00 w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach.

Szczegóły wszystkich wydarzeń znajdują się na załączonych plakatach.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej postawy patriotycznej podczas obchodów.

Podobne wiadomości:

do góry