• język migowy
  • BIP
  • EU

Obowiązkowe odblaski

1 Września 2014

Pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Warto też pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki czy kurtyny powietrzne. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Kierujący zyskuje w ten sposób czas na wykonanie manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Jak podkreślają więc inicjatorzy powyższych zmian w przepisach ruchu drogowego, nowy obowiązek ma ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych, wychodząc na przeciw postulatom i uwagom zgłaszanym przez policjantów, na co dzien patrolujących nasze drogi.

Oczywiście, oprócz samej prewencji (za niestosowanie przepisów grozi mandat do 500 zł !) ważne sę także dzialania edukacyjne i uświadamiające.

Gmina Knurów już od dwóch lat bierze udział - jako ambasador - w ogólnopolskim projekcie dydaktycznym "Odblaskowi.pl".

We wspólpracy z Komendą Miejskiej Policji w Gliwicach - Wydziałem Ruchu Drogowego realizowana była kampanii społeczno-edukacyjna w szkołach i na spotkaniach z członkami organizacji społecznych i stowarzyszeń, skupiających grupy seniorów, podczas których policjanci gliwickiej drogówki rozdawali zakupione przez Gminę opaski odblaskowe.

Mając na uwadze duże zainteresowanie oraz potrzeby, również i w tym roku planowana jest kontynuacja zeszłorocznej akcji. Stosowne porozumienie z Policją jest już w trakcie przygotowania.

 

Zobacz film instruktażowy poświęcony bezpieczeństwu pieszych na drogach.

udostępnij
do góry